Ženski vaginalni mikrobiom
Ženski vaginalni mikrobiom predstavlja jedan dinamičan mikroekosustav koji sadrži mnoštvo bakterija koji žive u simbiotskom odnosu s domaćinom.
Zdravlje vaginalnog mikrobioma (eubioza) ovisi o mnoštvu faktora, kao što su način života, prehrana, kroničan stres, pušenje, spolno ponašanje, higijenske navike, ali i o unutarnjim faktorima kao što su stanje imunološkog sustava te promjene razine hormona tijekom menstrualnog ciklusa, tijekom trudnoće i menopauze.
Dominantne bakterije u zdravom vaginalnom mikrobiomu su laktobacili koji su iznimno važni za imunološku funkciju rodnice i čine prvu liniju obrane od infekcije, prije svega stvaranjem mliječne kiseline koja rodnicu održava kiselom ali i čuvanjem integriteta epitela rodnice. Kisela vaginalna sredina sprječava naseljavanje i umnožavanje potencijalno štetnih bakterija i virusa što uz očuvanog integriteta epitela rodnice onemogućava prodor mikroorganizama u dubljim slojevima i razvoj infekcije.
Iako je bakterija Gardnerella vaginallis u normalnim uvjetima i u manjim količinama dio zdravog vaginalnog mikrobioma, njen prekomjerni rast uz gubitak laktobacila ili dobrih bakterija u rodnici su glavni čimbenici nastanka bakterijske vaginoze.
Bakterijska vaginoza
Bakterijska vaginoza je jedna od najčešćih upalnih stanja rodnice, koja se javlja kod 30-50 % žena, gdje prekomjerni rast Gardnerella vaginalis pospješuje razmnožavanje drugih anaerobnih bakterija kao što su Atopobioum vaginae, Bacteroides spp, Prevotella species Peptococcus spp, Peptostreptococcus spp, Fusobacterium nucleatum, Mobiluncus spp koje u konačnici dovode do razvoja ove infekcije.
Bakterijska vaginoza je povezana s nizom ginekoloških oboljenja, ona povećava rizik od pojave spolno prenosivih bolesti, upalne bolesti zdjelice, ali i komplikacija u trudnoći kao što su pobačaj i prijevremeni porod.
Koji su simptomi bakterijske vaginoze i kako ih prepoznati?
U oko 40 % žena ova infekcija protječe bez simptoma ili se očituje blagim simptomima, koji su izraženiji nakon spolnog odnosa i tijekom menstruacije.
U tom slučaju govorimo o t.z. „prolaznoj disbiozi“ rodnice kada je liječenje jednostavno, a vjerojatnost rekurencije mala.
Međutim u slučaju prave bakterijske vaginoze koja predstavlja pravo upalno stanje rodnice simptomi su izraženi, a liječenje je često praćeno s visokom stopom recidiva. Tada se javljaju sljedeći simptomi:
- obilan vaginalni iscjedak sivkaste ili bijelo-sivkaste boje
- neugodan miris vaginalnog iscjetka po ribi
- svrbež rodnice i vanjskog genitalnog područja
- bol i nelagoda tijekom spolnog odnosa
Iako ne govorimo o pravoj spolno prenosivoj infekciji, Gardnerella vaginalis je često pridružena sa spolno prenosivim bolestima.
Kako do dijagnoze?
Dijagnoza se postavlja ginekološkim pregledom pri čemu su znaci upale kao crvenilo, bolovi ili svrbež najčešće odsutni, a pH vrijednost vagine je veća od 4,5.
Određivanje pH vrijednosti i/ili aminski test, uz mikroskopski pregled vaginalnog iscjetka uz prisutnost tipičnih stanica t.z. clue cells sigurni su i dostatni pokazatelji bakterijske vaginoze.
Navedeni postupci spadaju u Amselove kriterije, pri čemu se dijagnoza bakterijske vaginoze postavlja ako su ispunjena najmanje tri od četiri stavke:
- rijedak, ljepljiv, bjelkast vaginalni iscjedak,
- pH vaginalnog iscjetka veći od 4,5,
- miris po ribi pri izvođenju amniskog testa/dodatak 10 % otopine KOH nativnom preparatu i
- nalaz clue stanice u nativnom mikroskopskom preparatu vaginalnog iscjetka.
Dijagnoza bakterijske vaginoze postavlja se i laboratorijskim testovima, prije svega s pomoću Gram obojenih mikroskopskih preparata, odnosno testovima koji detektiraju aktivnost dijalidaze u vaginalnom iscjetku ili PCR testovima.
Kako liječiti bakterijsku vaginozu?
Jedan od ključnih čimbenika u nastanku bakterijske vaginoze kao i u njenom neuspješnom liječenju je stvaranje kompaktnog vaginalnog biofilma kojeg dominantno čine Gardnerella vaginalis i Atopobium vaginae.
Vaginalni biofilm je zajednica mikroorganizama koji su vezani međusobno na stanice vaginalnog epitela te uklopljeni u izvanstanični matriks koji ove bakterije proizvode kako bi se zaštitili i izbjegli imunološki odgovori domaćina i povećala otpornost na vanjska djelovanja kao što je djelovanje antimikrobnih lijekova.
Ovo je jedan od razloga čestih recidiva i ponavljajućih infekcija koje mogu narušavati kvalitetu života žene i razlog su čestih posjeta ginekologu.
U 30 % žena bakterijska vaginoza ponovno se javlja u sljedeća tri mjeseca, a u 50 % žena njih tijekom sljedećih šest mjeseci.
Sve žene koje imaju simptome bakterijske vaginoze potrebno je liječiti.
Lijekovi izbora su derivati 5-nitromidazola kao što su metronidazol, ornidazol i tinidazol, odnosno Klindamicin koji se primjenjuju lokalno u obliku vaginalne terapije, ali i peroralno što ovisi o težini simptoma. Djelotvorna doza je 2 g metronidazola koja se uzima tijekom jednodnevne terapije ili podijeljeno kroz 5 dana. Vaginalete s metronidazolom se koriste 10 dana, a klindamicinska krema tijekom 7 dana.
Uz antimikrobnu terapiju se savjetuje korištenje probiotika. Istraživanja su pokazala kako primjena probiotika za vrijeme uzimanja terapije i nakon nje potpomaže obnavljanju vaginalne mikroflore te umanjuje rizik od recidiva infekcije.
U većini slučajeva nije potrebno liječiti partnera. Za vrijeme liječenja se preporučuje suzdržavanje od spolne aktivnosti ili zaštićeni spolni odnos (kondom).
Postoji li uspješna prevencija, kako vratiti zdravlje vaginalnog mikrobioma?
S obzirom na to da je bakterijska vaginoza često recidivirajuća infekcija, važno je ukloniti ili promijeniti čimbenike koji pogoduju njezinom razvoju.
Preporučuje se:
- korištenje prezervativa jer oni dokazano štite od pojave spolno prenosivih bolesti
- održavanje pravilne intimne higijene primjenom preparata za održavanje higijene intimnog područja čija pH vrijednost treba biti između 3.8 i 4.5
- korištenje higijenskih uložaka i tampona od prirodnih materijala
- korištenje probiotika koji će pomoći u vraćanju ravnoteže vaginalnog mikrobioma
- promjena životnih navika (zdrava prehrana koja se temelji na unosu kvalitetnih nutrijenata, tjelovježba, tehnike relaksacije i otpuštanja stresa)
Komentiranje je dozvoljeno samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na belupoint.hr.