Kolonoskopija
Kolonoskopijja je metoda koja se koristi u dijagnostičke i terapijske svrhe, omogućuje vizualizaciju i liječenje rektuma, debelog crijeva i distalnog dijela terminalnog ileuma uz procjenu i interpretaciju nalaza u stvarnom vremenu.
Kolonoskopija je indicirana za dijagnostičku procjenu znakova i simptoma širokog spektra gastrointestinalnih (GI) poremećaja, za probir raka debelog crijeva i za terapijske intervencije.
Indikacije
Znakovi/simptomi
- Patološki nalaz slikovnih metoda
- Krvarenje iz donjeg dijela gastrointestinalnog trakta i nejasna sideropenijska anemija
- Simptomi donjeg dijela GI trakta (npr. kronični proljev)
Probir/praćenje
- Polipi kolona
- Kolorektalni karcinom
- Upalne bolesti crijeva
Terapijske indikacije
- Polipektomija
- Lokalizacija lezije
- Uklanjanje stranog tijela
- Dekompresija volvulusa sigme
- Dekompresija koloničke pseudo-opstrukcije
- Balonska dilatacija striktura
- Palijativno liječenje krvarenja ili stenozirajućih neoplazmi
- Postavljanje perkutane endoskopske tubusne cekostomije
Priprema za kolonoskopiju
Priprema za kolonoskopiju obično uključuje dijetu s uzimanje malo rezidua ili bistre tekućine najmanje jedan dan prije pregleda, u kombinaciji s oralnim gastrointestinalnim ispiranjem (djelatna tvar: makrogol 3350, natrijev sulfat, bezvodni natrijev klorid, kalijev klorid, natrijev askorbat, askorbatna kiselina).
Većina lijekova se može nastaviti uzimati do trenutka kolonoskopije, ali se kod liječenja antitrombocitnim lijekovima i antikoagulansima mora uzeti u obzir rizik od krvarenja povezan s postupkom i rizik od tromboze. Antibiotska profilaksa nije potrebna za pacijente koji se podvrgavaju kolonoskopiji.
Različiti dijagnostički i terapijski postupci mogu se izvesti tijekom kolonoskopije. Najčešći postupak je uzimanje uzorka tkiva-biopsija, uključujući rutinsku polipektomiju.
Ostale intervencije uključuju:
- Endoskopska hemostaza
- Proširenje striktura debelog crijeva
- Ugradnja stenta za malignu bolest
- Endoskopska resekcija sluznice (EMR) i endoskopska submukozna disekcija (ESD) velikih polipa debelog crijeva
- Postavljanje dekompresijske cijevi debelog crijeva
- Perkutano endoskopsko postavljanje cekostomije
Komplikacije
Ozbiljne komplikacije kolonoskopije su rijetke (otprilike 3 na 1000 probirnih kolonoskopija) i uključuju nuspojave sedacije, nuspojave povezane s pripremom, krvarenjem i perforacijom.
Krvarenje je obično povezano s polipektomijom i rijetko prati dijagnostičku kolonoskopiju. Krvarenje nakon polipektomije javlja se u otprilike 1 do 2 posto polipektomija, s višim stopama uočenim kod uklanjanja većih polipa. Pacijenti mogu imati hematoheziju ili melenu nekoliko dana do tjedana nakon kolonoskopije. Većinu pacijenata može se liječiti ponovljenom kolonoskopijom kako bi se identificirao i liječio izvor krvarenja.
Stope perforacija variraju ovisno o postupku koji se izvodi, sa stopama od 0,01 do 0,1 posto za probirnu kolonoskopiju. Najčešći simptom perforacije debelog crijeva je bol u trbuhu. Ostali simptomi uključuju vrućicu, mučninu, povraćanje, dispneju, bol u prsima, bol u lopatici i bol u vratu. Međutim, bolesnici s retroperitonealnim perforacijama mogu imati minimalne ili atipične simptome. Fizikalnim pregledom može se uočiti difuzna ili lokalizirana osjetljivost abdomena s peritonealnim znakovima.
Ako se sumnja na perforaciju, potrebno je odmah napraviti rendgen abdomena i rendgen prsnog koša u uspravnom položaju. Ako su obični filmovi normalni, ali postoji velika sumnja na perforaciju, potrebno je napraviti kompjutoriziranu tomografiju abdomena i zdjelice s kontrastom topivim u vodi (gastrografinom). Svi pacijenti s perforacijama trebaju primati intravenske tekućine i antibiotike širokog spektra. Mnogim će pacijentima s perforacijama biti potreban kirurški zahvat, iako je nekirurško liječenje moguće u onih s malim perforacijama bez dokaza peritonitisa.
Kontraindikacije
Kontraindikacije
Kolonoskopija je kontraindicirana u sljedećim situacijama:
- Kada rizici kolonoskopije nadmašuju očekivane koristi
- Pristanak se ne može dobiti za zahvat koji nije hitan
- Poznata je perforacija ili se sumnja na nju
- Dokumentirani akutni divertikulitis
- https://www.uptodate.com/contents/overview-of-colonoscopy-in-adults
Komentiranje je dozvoljeno samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na belupoint.hr.