Uvod

Općenito postoje farmakodinamske i famrmakokinetske interakcije; farmakodinamske interakcije se javljaju kada dva ili više lijekova imaju aditivni ili negativni učinak na pojedinu funkciju organizma. Na primjer, aditivni učinak varfarina i acetilsaliciline kiseline na rizik krvarenja. Farmakokinetske interakcije su posljedica utjecaja jednog lijeka na apsorpciju, distribuciju, metabolizam ili izlučivanje drugog lijeka.

Antikoagulacijski lijekovi

Varfarin

Varfarin djeluje inhibicijom koagulacijskih faktora koji su ovisni o vitaminu K, a metabolizira se putem jetrenih CYP450 izoenzima. Varfarin je jedan od lijekova s najviše farmakoloških, ali i nefarmakoloških interakcija.

Pojedini antimikrobni lijekovi inhibiraju jetreni CYP450, modificiraju vezivanje proteina i smanjuju apsorpciju vitamina K promjenom crijevne flore. Antimikrobni lijekovi koji najviše utječu na INR su trimetoprim/sulfametoksazol, metronidazol i flukonazol, dok ciprofloksacin, levofloksacin, azitromicin i klaritromicin mogu varijabilno utjecati i ovise o bolesniku. Penicilin G, klindamicin i prva i četvrta generacija cefalosporina manje utječu na INR.

Preporučuje se INR kontrolirati otprilike 3 dana nakon uvođenja antimikrobnog lijeka, te otprilike 3 dana nakon prestanka uzimanja. Općenito, preporučuje se empirijski prilagoditi dozu varfarina prilikom primjene antimikrobnih lijekova za koje znamo da najviše utječu na INR.

Primjena amiodarona obično dovodi do produljenja INR i povećanja rizika krvarenja u bolesnika na varfarinu, te se preporučuje smanjiti dozu varfarina za 30-50% nakon uvođenja amiodarona, ali i pozorno pratiti INR tijekom nekoliko tjedana, do stabilizacije INR-a.

Pojedini statini, poput rosuvastatina, fluvastatina i simvastatina mogu dovesti do povećane koncentracije varfarina, dok atorvastatin nema taj učinak.

Direktni oralni antikoagulansi

Lijekovi koji blokiraju CYP3A4 i glikoprotein P imaju najveći potencijal interakcije i povišenja rizika krvarenja.

Amiodaron ima umjeren utjecaj na glikoprotein P i pojačava učinak dabigatrana i edoksabana za oko 50%, no ima minimalan utjecaj na rivaroksaban. S druge strane primjena dronedarona se ne preporučuje uz dabigatran i rivaroksaban, a pojačava učinak edoksabana oko 85% i preporučuje se primjenu samo reducirane doze (30mg), no moguća je oprezna primjena apiksabana i dronedarona.

Od antiaritmika važno je još spomenuti i verapamil, jer njegova primjena zahtjeva nižu dozu dabigatrana (2x110mg).

Uz primjenu antimikrobnih lijekova klaritromicina/eritromicina se preporučuje reducirana doza edoksabana (30mg). Uz rifampicin je dozvoljena samo primjena edoksabana, dok se s anti-HIV lijekovima (npr. ritonavir) ne preporučuje konkomitantna primjena DOAK-a. Slično je s antifungicima azolima (ketokonazol, itrakonazol, posakonazol, vorikonazol) uz koje se ne preporučuje primjena DOAK-a, osim flukonazola koji ima samo umjereni utjecaj na CYP3A4.

Imunupresivni lijekovi ciklosporin i takrolimus imaju snažan ujtecaj na CYP3A4 i glikoprotein P te se ne preporučuje primjena DOAK-a uz takrolimus osim ako ne postoji mogućnost redovnog i pomnog praćenja serumske koncentracije takrolimusa. Rivaroxaban i apixaban mogu se uz oprez primjenjivati uz ciklosporin uz također pomno praćenje koncentracije imunosupresiva u krvi bolesnika.

Antiepileptici karbamazepin i fenitoin snažno smanjuju koncentraciju dabigatrana i rivaroksabana te se ne preporučuju u toj kombinaciji, dok se valproat iz istog razloga ne preporučuje uopće u kombinaciji s DOAK-ima.

Statini

Amiodaron svojom inhibicijom CYP3A4 može usporiti metabolizam pojedinih statina i povisiti rizik nuspojava statina, poput skeletne mišićne toksičnosti. Toksičnost statina u ovom slučaju se pojačava s dobi >65 godina, adipozitetom, oštećenjem bubrežne ili jetrene funkcije. Fluvastatin i pravastatin ne ulaze u interakciju s amiodaronom.

Antifungici azoli inhibiraju CYP3A4, a što utječe na metabolizam simvastatina, lovastatina i atorvastatina, te se u ovoj kombinaciji preporučuju rosuvastatin ili pravastatin koji se ne metaboliziraju putem CYP3A4.

Iako mehanizam interakcije nije potpuno poznat, potreban je oprez prilikom istovremene primjene nedihidropiridinskih blokatora kalcijskih kanalića (diltiazem i verapamil) s atorvastatinom ili simvastatinom radi mogućeg razvoja skeletne mišićne toksičnosti.

Antiaritmici

Flekainid

Istovremena primjena antidepresiva fluoksetina/duloksetina/paroksetina zahtjeva redukciju flekainida za barem 25% ili promjenu antidepresiva. Otprilike jednaku redukciju doze zahtjeva istovremena primjena flekainida i amiodarona ili digoksina.

Propafenon

Ne preporučuje se istovremena primjena antidepresiva fluoksetina/duloksetina/paroksetina. U slučaju istovremene primjene s varfarinom, dozu varfarina je potrebno smanjiti oko 30% i redovito pratiti INR.

Blokatori beta-adrenergičkih receptora

Općenito se ne preporučuje istovremena primjena s verapamilom zbog prejakog aditivnog negativnog kronotropnog učinka.

Amiodaron

Utjecaj amiodarona na varfarin, DOAK-e i statine je već opisan ranije u tekstu.

U slučaju istovremene primjene ciklosporina, potrebno je dozu ciklosporina smanjiti oko 50%. Slično se preporučuje i za istovremenu primjenu digoksina, te je dozu digoksina uz amiodaron potrebno smanjiti 50%.

Ivabradin

Ne preporučuje se istovremena primjena s inhibitorima ili induktorima CYP3A4 poput ketokonazola (općenito azolnih antifungika), amiodarona, diltiazema, verapamila, makrolidnih antibiotika i rifampicina.

Neurohormonalni blokatori (iACE, ARB, ARNI, MRA)

Općenito se zbog rizika renalnih nuspojava i hiperkalijemije ne preporučuje istodobna primjena inhibitora angiotenzin konvertirajućeg enzima (iACE) i blokatora angiotenzinskih receptora (ARB), a uz to nema kliničke koristi istovremene. U bolesnika sa zatajivanjem srca se standarno istodobno primjenjuju iACE ili ARB ili ARNI s MRA, te je zbog njihovog aditivnog učinka na bubrežnu funkciju i hiperkalijemiju potrebno redovito pratiti parametre bubrežne funkcije i koncentraciju kalija.

Vazodilatatori (nitroglicerin, PDE5 inihibitori)

Simptomatsko liječenje koronarne bolesti srca uključuje primjenu kratkodjelujućih i dugodjelujućih nitrata. Potreban je oprez prilikom istovremene primjene nitrata i inhibitora PDE5 poput sildenafila zbog mogućnosti naglog pada arterijskog krvnog tlaka. Također, potreban je općenito oprez prilikom primjene antihipertenzivne terapije i PDE5 inhibitora. Najčešće je dovoljno vremenski razmaknuti primjenu antihipertenziva ili nitrata od primjene PDE5 inihibitora.

Lijekovi koji produljuju QTc interval

Produljenje QTc intervala povisuje rizik maligne aritmije torsade de pointes, a koja se češće javlja u osoba s podležećim kardiovaskularnim bolestima (posebno ishemijskom bolesti srca i zatajivanjem srca), već prisutnom bradikardijom ili poremećajima elektrolita. Lijekovi koji nose umjereni ili visok rizik produljenja QTc intervala u metadon, pojedini antiaritmici (amiodaron, dronedaron, flekainid, sotalol), antidepresivi (escitalopram, fluoksetin), antiemetici (klorpromazine, ondansetron), antimikrobni lijekovi (antimalarici, antiretrovirusni lijekovi, fluorokinoloni, makrolidi), antipsihotici (haloperidol, kvetiapin) i agonisti serotonina (sumatriptan). Detaljniji popisi lijekova koji produljuju QTc interval se mogu pronaći na internetu.

Reference
  1. Carpenter M, Berry H, Pelletier AL. Clinically relevant drug-drug interaction in primary care. Am Fam Physician. 2019;99(9):558-564.
  2. Mar PL, Horbal P, Chung MK et al. Drug interactions affecting antiarrhythmic drug use. Circ Arrhythm Electrophysiol. 2022;15(5) e007955.
  3. Steffel J, Collins R, Antz M et al. 2021 European Heart Rhythm Association Practical Guide on the Use of Non-Vitamin K Antagonist Oral Anticoagulants in Patients with Atila Fibrillation. Europace. 2021;23:1612-1676.