Uzročnik
Pityriasis versicolor ili Tinea versicolor je ubikvitarna saprofitna dermatoza, koja se najčešće javlja u toplijem i vlažnijem dijelu godine, a pacijenti se liječniku obraćaju najčešće u jesenskom i zimskom periodu.
Klinička slika
Klinička slika uključuje pojavu makuloznih eflorescencija, različitih veličina i oblika, koje mogu biti bijele, žute ili smeđe boje. Lokalizirane su najčešće na prsnom košu i leđima i često konfluiraju. Površina promjena može, a i ne mora biti ljuskava.
Dijagnoza
Dijagnoza te dermatoze postavlja se klinički i pregledom promjena pod tzv. WOOD svjetiljkom. WOOD svjetiljka stvara UVA svjetlo valne duljine 265 nm, a često se naziva i crno svjetlo jer je nevidljivo oku. Žarišta u sklopu pityriasis versicolor pod WOOD lampom fluoresciraju žućkastom bojom (žućkasta fluorescencija). Ova se bolest kože može zamijeniti s vitiligom, pa se često pacijenti uplaše da se radi o trajnom gubitku pigmenta. Ostale diferencijalne dijagnoze su pityriasis rosea i seboreični dermatitis.
Liječenje
Kod liječenja pityriasis versicolor prvenstveno je potrebno ukloniti predisponirajuće čimbenike tipa znojenja i sintetičke odjeće. Bitno je naglasiti pacijentu da se lokalno antimikotični pripravci nanose na prethodno energično ručnikom istrljane zahvaćene areale kože. Antimikotični pripravci (mikonazol, ketokonazol, klotrimazol, terbinafin) moraju biti u tekućem obliku, npr. u obliku spreja, losiona, gela ili šampona, nikako u obliku kreme ili masti. Ketokonazol u obliku šampona se pokazao kao jako dobar izbor za velike areale zahvaćene kože te se on primjenjuje ujedno i za vlasište oboljelih jer uzročnik ove dermatoze može biti i u vlasištu.
Kod slučajeva koji se često ponavljaju ili su otporni na lokalnu terapiju ordinira se peroralna terapija u obliku kapsula s flukonazolom ili itrakonazolom. Terapija itrakonazolom se u vidu prevencije može provoditi i nekoliko mjeseci.
Pityrosporum orbiculare, uzročnik pityriasis versicolor može uzrokovati tzv. Pityriasis folliculitis. Klinički se ovaj folikulitis očituje folikularnim pustulama i papulama na seboreičnim područjima (presternalna regija i leđa), koje prate jače ljuskanje i perutanje. Taj folikulitis često se mijenja za bakterijski folikulitis.
Kod pityrosporum folikulitisa terapijski se primjenjuje ketokonozol u obliku šampona, a u izraženijim slučajevima indicirana je peroralna primjena flukonazola ili itrakonazola.
U slučaju bakterijske superinfekcije ordinirat će se i antibiotici peroralno, najčešće doksiciklin.
Zaključak
Pityriasis versicolor je dermatoza koja se može javiti u bilo koje osobe jer ju uzrokuje fiziološki saprofit kože te je potrebno razbiti mit o toj bolesti kako je zarazna ili prijelazna. Također je potrebno objasniti pacijentu da se bolest može ponavljati te kada treba ponavljati preporučenu dermatološku terapiju, lokalnu, a po potrebi i peroralnu.
Komentiranje je dozvoljeno samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na belupoint.hr.