Uvod
Invazivni kardiološki dijagnostički postupci koji obuhvaćaju koronarografiju, perkutane koronarne intervencije, te invazivno kardiološko liječenje poput, radiofrekventne ablacije i zamjene valvule služe se X zrakama za prikaz endovaskularnog katetera izlažući bolesnika štetnom ionizirajućem zračenju. Iako je radiodermatitis dobro poznata komplikacija radioterapije i viđa se u oko 90% bolesnika kod kojih se provodi, radijacijski dermatitis nakon kardioloških zahvata relativno je rijetka nuspojava istog iako ga , zbog ponavljajućih, složenih i dugotrajnih zahvata sa visokim dozama zračenja, sve češće susrećemo.
Velika doza zračenja izaziva upalu kože, kožnih adneksa i potkožnog masnog tkiva. Osim doze zračenja, ponavljanih invazivnih postupaka i trajanja samih zahvata nastanak radiodermatitisa ovisi i o postojanju rizičnih čimbenika koji proizlaze iz zdravstvenog stanja bolesnika. Pod povećanim su rizikom pretili bolesnici, pušači, bolesnici s dokazanom bolesti vezivnog tkiva te oni koji se liječe doxorubicinom, actinomycinom D, bleomycinom, 5-fluorouracilom ili metotrexatom. Mjesto nastanka radiodermatitisa odgovara mjestu ulaska snopa zračenja te je stoga različito kod različitih zahvata.
Promjene na koži
Promjene na koži koje nastaju kao posljedica kardioloških zahvata obično se nalaze u gornjem dijelu leđa, u predjelu lopatica, na desnoj strani prsišta te ispod desnog pazuha. Radiodermatitis koji nastaje unutar dva tjedna od zahvata nazivamo akutnim dok se kronični, kojemu ne prethodi uvijek akutni, razvija u prosjeku od nekoliko mjeseci do čak deset godina nakon zahvata.
Klinička slika i dijagnoza
Rane, akutne promjene obilježava blagi eritem s deskvamacijom, dok su obilježja kroničnih promjena skleroza, teleangiektazije i ulceracija. Iako diferencijalno dijagnostički kod kroničnog radiodermatitisa možemo pomišljati na dijagnozu morfee ili fiksnog medikamentoznog egzantema biopsija kože uglavnom nije potrebna.
Konačna dijagnoza u najvećem broju slučajeva postavlja se u korelaciji s anamnestičkim podacima o provedenom invazivnom kardiološkom zahvatu. Dijagnozu je lako postaviti ukoliko je vrijeme proteklo od zahvata do nastanka promjena na koži kratko, no zbunjujući mogu biti slučajevi s dugom latentnom fazom jer se tada na dijagnozu radiodermatitisa u pravilu niti ne pomišlja. Iako biopsija nije preporučljiva jer je cijeljenje kože oštećene zračenjem usporeno i otežano, ukoliko se za nju ipak odlučimo histološki će se u dermisu vidjeti dilatirane krvne žile, zvjezdoliki fibroblasti te izražena skleroza.
Nastanak planocelularnog, pa čak i bazeocelularnog karcinoma na mjestu zračenja nije rijetkost. U nekih je bolesnika opisan nastanak bazeocelularnog karcinoma čak i trideset godina nakon višestrukih zahvata s velikim kumulativnim dozama zračenja. Upravo zbog izrazite vremenske varijabilnosti u nastanku promjena na koži te mogućnosti maligne pretvorbe, bolesnici kod kojih su provođeni višestruki invazivni kardiološki postupci bi trebali biti savjetovani o korisnosti povremenih dermatološki kontrola. Pojava oštro ograničenog, sklerotičnog, ulceriranog plaka s teleangiektazijama trebala bi pobuditi sumnju na kronični radiodermatitis.
Nažalost, standardni protokol liječenja radiodermatitisa ne postoji. Uglavnom se pribjegava simptomatskom liječenju i primjeni lokalnih kortikosteroida. Razmatrati se može laserska terapija i kirurško liječenje pogotovo ulceracije koja se često javlja unutar plaka radiodermatitisa i jedno je od glavnih obilježja bolesti. Bilokakva sumnja na neoplastički proces treba se potvrditi ili ukloniti biopsijom.
Zaključak
S obzirom na povećani broj kardioloških angiografskih intervencija koje se obavljaju tijekom bolesnikova života, ne samo kardiolozi nego i radiolozi, dermatolozi te liječnici opće medicine trebali bi biti upoznati s dijagnozom radiodermatitisa nastalog nakon intervencijskih kardioloških zahvata kako bi postaviti ispravnu dijagnozu, liječili i pratili takve bolesnike.
Komentiranje je dozvoljeno samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na belupoint.hr.