Uvod
Covid 19 pandemija donijela je mnoge promjene u životu i zdravlju stanovništva. Zdravstvene tegobe variraju od blažih smetnji do teških poremećaja koji imaju burne simptome i narušavaju kvalitetu života. U samom početku pandemije audiovestibularnim smetnjama se nije pridavala velika važnost jer je sva pažnja bila usredotočena na životno ugrožavajuća stanja, ali kako je pandemija napredovala, tako se sve više pacijenata javljalo s problemima ravnoteže, vrtoglavicama i slušnim smetnjama (1)
PostCOVID sindrom je zajednički nazivnik za mnoge bolesti i simptome koji perzistiraju i nakon tri mjeseca od COVID-19 infekcije i za koje još uvijek, zbog kratkog vremena praćenja i malog broja studija nemamo pouzdanih podataka o trajanju (2).
Istraživanja naše klinike kao i istraživanja iz raznih centara diljem svijeta su pokazala da se smetnje ravnoteže i vrtoglavice a potom i oštećenja sluha i šumovi mogu javiti kao jedan od vodećih simptoma, kao jedini simptom i kao pridruženi simptom COVID- 19 infekcije (3).
Napredovanjem pandemije bilježi se sve veći broj vrtoglavica koje su nastale za vrijeme same infekcije ili su je javile nakon infekcije a znaju se ponavljati kroz duži vremenski period. Također je zamijećeno da se pogoršavava intenzitet i učestalnost vrtoglavica kod osoba koje su i ranije bile sklone vrtoglavicama. Upravo su ova istraživanja unijela pravu revoluciju u području virusno induciranih vrtoglavica pa sve češće koristimo temin postCOVID vrtoglavice (4).
Mehanizmi nastanka, dijagnoza i terapija vrtoglavica u postCOVID pacijenata
Poznato je da preko 30% pacijenata nakon COVID-19 infekcije ima neurološke posljedice zbog neurotropnog i neuroinvazivnog djelovanja virusa. Unutrašnje uho također je dio neurološkog sustava i jako je osjetljivo na različite nokse koje mogu dovesti do trajnih ili privremenih oštećenja. Virusne infekcije općenito su čest uzrok gubitka sluha i ravnoteže. Patogeneza virusno induciranog gubitka sluha i ravnoteže može biti u direktnom oštećenju struktura unutrašnjeg uha, u imunološki posredovanom oštećenju ili u aktivaciji latentnog virusa u unutrašnjem uhu (5).
Prema dosadašnjim istraživanjima tri najčešća mehanizma nastanka vrtoglavica u post- COVID pacijenata su: direktna virusna invazija vestibularnog živca, post- virusni inflamatorni odgovor te alteracije u neurotransmisiji. Strukture unutrašnjeg uha posebno osjetljive na ishemiju i vaskularno oštećenje, što može uzrokovati i slušnu i vestibularnu disfunkciju. Osim unutrašnjeg uha, virusi mogu zahvatiti srednje uho i dovesti do upale i izljeva u srednje uho koje za posljedicu ima provodni gubitak sluha. Nadalje, u liječenju težih oblika bolesti često se primjenjuju potencijalno ototoksični lijekovi koji mogu dodatno pogoršati slušnu osjetljivost i izazvati teže vestibularne poremećaje (6)
U samom početku evaluacije vrtoglavica u sklopu postCOVID sindroma važno je prepoznavanje simptoma a najčešći su gubitak ravnoteže, osjećaj vrtnje prostora ili tijela u prostoru, mučnina i povraćanje, vidne smetnje poput zamućenja vida i „bježanja“ slike te znakovi stresa, anksioznosti ili panike. Nakon prepoznavanja simptoma slijedi detaljna anamneza koja ukljucuje podatke o prethodnoj Covid-19 infekciji kako bi lakse mogli sagledati i povezati virusnu infekciju s nastankom vrtoglavice. Analiza simptoma i specificni detalji o vrtoglavici poput vremena nastavka, ucestalnosti, intenziteta i trajanja napadaja su potrebni kako bi se isključili drugi mogući uzroci. Kompletni otoneurološki pregled, dijagnostički testovi te laboratorijski testovi su neophodni u konačnom postavljanju dijagnoze. Od dijagnostičkih pretraga ravnoteže najpouzdanijom se pokazala videonistagmografija koja najbolje korelira s post-COVID-19 vrtoglavicama zbog dužeg vremenskog perioda koji zna proći do javljanja i obrade pacijenta.
Važno je sagledati čimbenike koji doprinose razvoju i terapiji postCOVID vrtoglavica jer se na taj način stvara jasna slika naših očekivanja. Trajanje akutnih epizoda vrtoglavice uzrokovanih Covidom-19 može biti kratko i do oporavka može doći nakon nekoliko tjedana ili nekoliko mjeseci uz korištenje propisane terapije. Ukoliko vrtoglavice postanu kronične ili povratne, potrebne su dugotrajne terapijske strategije kako bi se poboljšala kvaliteta života.
Terapijski odgovor nam je jako važan kako bi mogli odrediti očekivano trajanje simptoma (7).
U liječenju primijenjujemo betahistinske preparate, kortikosteroide, sedative te antiemetike u slučaju mučnine i povraćanja. Repozicijski manevri se provode kod BPPV-a. Vestibularna rehabilitacija predstavlja važan čimbenik oporavka kod dugotrajnih vrtoglavica.
Promjene u načinu života su sastavni dio terapije postCOVID vrtoglavica. Savjetuje se pravilna hidracija i pravilni režim spavanja, izbjegavanje namirnica koje mogu pogoršati vrtoglavice poput hrane s visokim udjelom šećera, soli i kofeina te izbjegavanje konzumacije alkohola, nikotina i gaziranih pića, Ovakav dijetalni režim može kontrolirati okidače vrtoglavica i spriječiti ponavljanje napadaja (8).
Prognoza i oporavak i dalje predstavljaju nepoznanicu jer je kratko vrijeme praćenja i još uvijek nemamo dovoljno kliničkih studija ali ono što smo zapazili je da postoje individualne razlike u oporavku zbog mogućih bolesti u podlozi, općeg zdravstvenog stanja te učinkovitosti terapije. S obzirom da se post-COVID sindrom različito manifestira, oporavak je također različit i zahtijeva individualni pristup. U tome nam značajno pomaže dosadašnje iskustvo s vrtoglavicama kao i razumijevanje čimbenika koji doprinose kako nastanku tako i liječenju vrtoglavica (9).
Najčešće vrtoglavice koje je pojavljuju u sklopu COVIDA su vestibularni neuronitis i benigni paroksizmalni pozicioni vertigo (BPPV), a najveća opasnost vrtoglavica krije se u njenim posljedicama od kojih su najteže gubitak ravnoteže i padovi koji rezultiraju različitim ozljedama i frakturama. Vestibularni neuronitis uzrokovan COVIDOM-19 možemo objasniti prisutnošću receptora ACE2 u srednjem i unutrašnjem uhu koji mogu predstavljati ulazna vrata za virus i moguću leziju vestibularnog živca. Potencijalni mehanizam može biti i ishemija vasa nernorum i demijelinizacija uzrokovana inflamatornim procesom (10) .
Smatra se da je BPPV u post-COVID bolesnika povezan s korištenjem ototoksičnih i vestibulotoksičnih lijekova, direktnim virusnim oštećenjem perifernog vestibularnog sustava, a naročito otolitne membrane zbog citopatskog efekta virusa i imflamatornog odgovora, a vaskularno zbivanje i citoksinska oluja mogu dovesti do otkidanja otokonija iz svog ležišta zbog vazospazma u unutrašnjem uhu. Anksioznost i stres često prate ove vrtoglavice a ujedno mogu biti i okidači napadaja (11).
U obradi i liječenju postCOVID vrtoglavica potreban je multidisciplinarni pristup jer jedino na taj način možemo sagledati sve aspekte ovih vrtoglavica kao i optimalne ishode liječenja.
U inicijalnoj evaluaciji vrtoglavica najvažnije je odrediti da li se radi o perifernoj ili centralnoj vrtoglavici jer o tome ovise daljnje terapijske smjernice. Otoneurološka procjena predstavlja vrlu važnu stavku jer je vrtoglavica vrlo česti neurološki simptom nakon COVID-19 infekcije a zbog svog trajanja može imati vrlo negativni i dugotrajni efekt na kvalitetu života. Upravo zato se postavlja pitanje potrebe za skriningom i otoneurološkom evaluacijom kako bi što ranije prepoznali vestibularne poremećaje i započeli pravovremeno liječenje (12).
Zaključak
U zaključku možemo kazati da COVID-19 infekcija može oštetiti unutrašnje uho i može dovesti do vestibularne disfukcije koja se sporije kompenzira od očekivanog. Prisustvo vrtoglavice centralne etiologije ukazuje na neurotropni efekt SARS-CoV-2 a također sugerira oštećenja vestibularnog osjetila na više razina. Vrtoglavica može biti jedini simptom COVIDA-19 ali može biti i kasna komplikacija bolesti uslijed postinfektivne inflamatorne reakcije nervnog sustava. Daljnje studije će biti potrebne kako bi istražile da li COVID-19 može dovesti do dugotrajnog ili trajnog vestibularnog deficita. Također su potrebna daljnja detaljnija istraživanja sustava za održavanje ravnoteže u pacijenata nakon COVIDA-19 kao i utvrđivanja prevalencije i patofizioloških mehanizama koji dovode do nastavka ovih simptoma (5).
- Gallus R, Melis A, Rizzo D, Piras A, De Luca LM, Tramaloni P, Serra A, Longoni E, Soro GM, Bussu F. Audiovestibular symptoms and sequelae in COVID-19 patients. J Vestib Res. 2021;31(5):381-387.
- Pierce JD, Shen Q, Cintron SA, Hiebert JB. Post-COVID-19 Syndrome. Nurs Res. 2022; 01;71(2):164-174.
- Jafari Z, Kolb BE, Mohajerani MH. Hearing Loss, Tinnitus, and Dizziness in COVID-19: A Systematic Review and Meta-Analysis. Canadian Journal of Neurological Sciences / Journal Canadien des Sciences Neurologiques. 2022;49(2):184-195.
- Pazdro-Zastawny K, Dorobisz K, Misiak P, Kruk-Krzemie´n A and Zato´nski T. Vestibular disorders in patients after COVID-19 infection.Front. Neurol.2022; 13:956515.
- Mao L, Jin H, Wang M, Hu Y, Chen S, He Q, et al.Neurologic manifestations of hospitalized patients with coronavirus disease 2019 in Wuhan, China. JAMA Neurol. 2020;77(6):683-90
- Korkmaz MÖ, Eğilmez OK, Özçelik MA, Güven M. Otolaryngological manifestations of hospitalised patients with confirmed COVID-19 infection. Eur Arch Otorhinolaryngol. 2020; 3:1–11.
- Cekic E, Uşaklıoğlu S. Vertigo symptom scores and videonystagmographic examinations in recovered coronavirus disease 2019 patients. The Journal of Laryngology & Otology. 2023;137(8):873-882.
- Motawea, K.R., Monib, F.A. New Onset Vertigo After COVID-19 Infection. A Case Report. Indian J Otolaryngol Head Neck Surg 2022;74: 3009–3011.
- Degen CV, Mikuteit M, Niewolik J, Joosten T, Schröder D, Vahldiek K, Mücke U, Heinemann S, Müller F, Behrens GMN, Klawonn F, Lenarz T, Dopfer-Jablonka A, Steffens S. Audiological profile of adult Long COVID patients. Am J Otolaryngol. 2022; 43(5):103579.
- Zaubitzer L, Ludwig S, Berkemann M, Walter B, Jungbauer F, Held V, Hegemann SCA, Rotter N and Schell. The effects of COVID-19 on the vestibular system. Front. Neurol. 2023;14:1134540.
- Picciotti PM, Passali GC, Sergi B, De Corso E. Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPPV) in COVID-19. Audiology Research. 2021; 11(3):418-422.
- Li J, Zhou Y, Ma J, Zhang Q, Shao J, Liang S, Yu Y, Li W, Wang C. The long-term health outcomes, pathophysiological mechanisms and multidisciplinary management of long COVID. Signal Transduct Target Ther. 2023; 1;8(1):416.
Komentiranje je dozvoljeno samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na belupoint.hr.