Sažetak

Dvojna antiagregacijska terapija s acetilsalicinom kiselinom i inhibitorom P2Y12 receptora trombocita temelj je liječenja akutnog i kroničnog koronarnom sindroma. Ovisno o kliničkoj prezentaciji koronarne bolesti, strategiji liječenja (perkutana koronarna intervencija, kirurška revaskularizacija ili konzervativno liječenje), komorbiditetima i drugoj pridruženoj terapiji, inhibitori P2Y12 receptora primjenjuju se u različitim oblicima, dozama i trajanju primjene, sa ili bez acetilsalicilne kiseline. Prikazan je pregled najčešćih kliničkih situacija u kojima je potrebno adekvatno odabrati strategiju liječenja s inhibitorima P2Y12 receptora kako bi se postigli najbolji i najsigurniji klinički rezultati.

Dvojna antiagregacijska terapija (DAPT)

Dvojna antiagregacijska terapija (DAPT) s acetilsalicilatnom kiselinom i blokatorima P2Y12 receptora trombocita jedan je od temelja liječenja akutnog i kroničnog koronarnog sindroma.

Acetilsalicilatna kiselina unazad više desetljeća prisutna je kao ključni dio medikamentozne terapije u svim fazama i oblicima bolesti, a izostavlja se u slučaju intolerancije, krvarenja ili sklonosti krvarenju i kod indikacije za trajnu peroralnu antikoagulacijsku terapiju u fibrilaciji atrija i/ili venskom tromboembolizmu. P2Y12 inhibitori razvili su se paralelno s razvojem perkutanih intervencija u liječenju koronarne bolesti i lijekova za liječenje akutnih trombotskih događaja i zauzimaju važno mjesto u prevenciji ponavljanih trombotskih/ishemijskih događaja u bolesnika s akutnim ili kroničnim koronarnim sindromom. Danas dostupni i relevantni peroralni P2Y12 blokatori su: klopidogrel, prasugrel i tikagrelor koji se u kombinaciji s acetilsalicilatnom kiselinom i u različitim dozama i trajanju primjene daju bolesnicima s akutnim ili kroničnim koronarnim sindromom u različitim fazama liječenja bolesti.

Klopidogrel i prasugrel su ireverzibilni blokatori receptora P2Y12 na trombocitima koji djeluju putem aktiviranih metabolita (zahtijevaju prethodnu aktivaciju u jetri) i primjenjuju se peroralno u jednoj dnevnoj dozi.

Tikagrelor je reverzibilni blokator koji ne zahtijeva dodatnu metaboličku aktivaciju i primjenjuje se peroralno u dvije dnevne doze te ima najkonzistentniju i najpredvidljiviju visoku razinu blokade P2Y12 receptora u dobro adherentnih osoba.

U članku je prikazan pregled najčešćih kliničkih situacija u kojima je potrebno adekvatno odabrati strategiju liječenja s inhibitorima P2Y12 receptora kako bi se postigli najbolji i najsigurniji klinički rezultati uz najmanji rizik klinički značajnog krvarenja.

Kronični koronarni sindrom i DAPT

Kronični koronarni sindrom relativno je nedavno definiran kao jedna od kliničkih prezentacija stabilne koronarne bolesti; bilo da se radi o stabilnoj angini pektoris zbog opstruktivne koronarne bolesti, angini pektoris i ishemiji miokarda bez opstruktivne koronarne bolesti (INOCA), vazospastičnoj angini pektoris, tihoj ishemiji miokarda ili o asimptomatskom stanju više od jedne godine nakon koronarne  revaskularizacije u akutnom koronarnom sindromu (1). Gotovo svi bolesnici s kroničnim koronarnim sindromom imaju indikaciju za trajnu primjenu acetilsalicilatne kiseline u dozi od 75 do 100 mg dnevno u sklopu optimalne medikamentozne terapije, a odabir dodatnog lijeka kao dijela dvojne antiagregacijske terapije ovisi o kliničkoj prezentaciji i strategiji liječenja. Bolesnici s indikacijom za konzervativnu terapiju rijetko će dobivati DAPT terapiju i bit će liječeni jednim lijekom – najčešće acetilsalicilatnom kiselinom. Klopidogrel kao alternativa acetilsalicilatnoj kiselini pokazao je nešto bolju učinkovitost, bez povećanja rizika krvarenja, ali samo u stabilnih bolesnika s prethodnim liječenjem infarkta miokarda prije  > 1 g. ili bolesnika s prethodnim moždanim udarom ili intervencijama zbog periferne arterijske bolesti (2).

U većine bolesnika s kroničnim koronarnim sindromom i stabilnom opstruktivnom koronarnom bolesti kojima je učinjena perkutana koronarna intervencija (PCI) balonom obloženim citostatikom ili s implantacijom stenta koji otpušta citostatik treće ili više generacije, lijek izbora koji se dodaje acetilsalicilatnoj kiselini još uvijek je klopidogrel, i to u trajanju od minimalno 1 mjesec do 12 mjeseci ili rijetko duže (ovisno o tipu implantiranog stenta, sklonosti krvarenju, drugim komorbiditetima, koronarnoj anatomiji i drugim kliničkim faktorima rizika za trombotski događaj). Trenutno nema istraživanja koja su potvrdila bolju učinkovitost prasugrela ili tikagrelora u prevenciji ponavljajućih trombotskih/ishemijskih događaja, bez povećanog rizika krvarenja za širu populaciju s kroničnim koronarnim sindromom nakon PCI. Također, klopidogrel je još uvijek jedini blokator P2Y12 u Hrvatskoj dostupan bez dodatnih troškova za bolesnike kojima je učinjena perkutana koronarna intervencija u stabilnoj bolesti, bez infarkta miokarda. Tikagrelor je kao samostalan lijek (monoterapija) istraživan kao alternativa dvojnoj terapiji acetilsalicilatnom kiselinom i klopidogrelom nakon PCI u stabilnoj bolesti i akutnom koronarnom sindromu bez ST elevacije u istraživanju GLOBAL-LEADERS i pokazao je sličnu učinkovitost, bez značajne razlike u krvarenjima (3).

Međutim, nije dokazana superiornost strategije monoterapijom tikagrelorom te ona ostaje izbor za bolesnike s intolerancijom ili kontraindikacijom za acetilsalicilatnu kiselinu. Određena iznimka su pomno odabrani bolesnici s kroničnim koronarnim sindromom > 1 g. nakon PCI u infarktu miokarda koji imaju visok rizik ponovljenog trombotskog događaja (uz preboljeli infarkt miokarda imaju pridružen barem jedan od dodatnih faktora rizika: šećernu bolest, perifernu vaskularnu bolest, sniženu funkciju lijeve klijetke, intervenciju na glavnom deblu lijeve koronarne arterije ili velikoj bifurkaciji, intervenciju s implantacijom multiplih ili vrlo dugačkih stentova, ponovljenu intervenciju zbog tromboze stenta i slično). Ti bolesnici kandidati su za nastavak DAPT i nakon 12 mjeseci, a ukupno 36 mjeseci nakon PCI, što je preporučeno i u trenutnim smjernicama. Lijek izbora za takve bolesnike trenutno je tikagrelor u reduciranoj dozi od 60 mg primijenjeno dva puta dnevno, što je potvrđeno prospektivnim istraživanjem PEGASUS-TIMI 54. U tom istraživanju među visokorizičnim bolesnicima koji su imali infarkt miokarda prije >1 g. tikagrelor u dozi od 2×60 mg dnevno značajno je smanjio rizik ponovljenih ishemijskih događaja u odnosu na nastavak terapije placebom više od 1 g. nakon početka inicijalnog liječenja, uz napomenu da je izazvao nešto više nefatalnih/malih krvarenja, što je bilo i očekivano s obzirom na to da se radilo o placebo-kontroliranom istraživanju (4).

Akutni koronarni sindrom i DAPT

DAPT je temelj uspješnog liječenja svih sastavnica akutnog koronarnog sindroma, a različite kliničke prezentacije (infarkt miokarda sa ST elevacijom, bez ST elevacije i nestabilna angina pektoris) zahtijevaju različit izbor lijeka i različito vrijeme davanja lijeka. Europske smjernice su još 2012. godine prepoznale jasnu superiornost prasugrela i tikagrelora nad klopidogrelom u što ranijoj primjeni u bolesnika s infarktom miokarda sa ST elevacijom (STEMI) i indikacijom za urgentnu PCI (5). Prasugrel i tikagrelor djeluju značajno brže i učinkovitije inhibiraju agregaciju trombocita, što je ključno u ranoj fazi liječenja STEMI neposredno prije i nakon spasonosne PCI, te su preferirani lijekovi u STEMI nad klopidogrelom. U STEMI s indikacijom za urgentnu PCI važna je što ranija primjena prasugrela ili tikagrelora zbog velikog trombotskog opterećenja (slika 1.), odmah nakon dijagnoze i potvrde indikacije za urgentnu PCI, što je preporučljivo učiniti već tijekom prvog kontakta s bolesnikom na razini hitne/primarne zdravstvene zaštite.

Slika 1. Angiografski prikaz akutne trombotske okluzije desne koronarne arterije u inferiornom STEMI (lijevo). Svježi trombotski sadržaj dobiven tromboaspiracijom (sredina). Angiografski prikaz rekanalizirane desne koronarne arterije nakon tromboaspiracije i direktne implantacije stenta (desno). Izvor: osobna arhiva autora.

Kod primjene prasugrela treba obratiti pažnju na raniju anamnezu cerebrovaskularnog incidenta, dob i tjelesnu masu bolesnika te prema tome prilagoditi dozu održavanja. Tikagrelor se daje svim bolesnicima u istoj dozi, a treba obratiti pažnju na anamnezu teške astme ili KOPB i moguću bradikardiju kasnije tijekom terapije održavanja. Trenutno je objavljena samo jedna randomizirana studija usporedbe rane prehospitalne primjene DAPT u odnosu na primjenu nakon postavljanja i potvrde dijagnoze u bolnici, odnosno neposredno prije ili tijekom urgentne PCI (ATLANTIC studija), a pokazala je da je rana primjena početne doze tikagrelora od 180 mg u STEMI rano nakon dijagnoze od osoblja primarne/hitne medicinske pomoći jednako sigurna kao i primjena iste doze tikagrelora nakon prijema u bolnicu od specijalista, uz značajno smanjenje incidencije rane tromboze stenta unutar 30 dana (6). Ostali parametri ishoda liječenja nisu se značajno razlikovali između dvije skupine bolesnika. Studija s ranom prehospitalnom primjenom prasugrela u STEMI za sada nema.

Za razliku od STEMI, gdje će kod >90 % bolesnika nakon urgentne koronarografije biti učinjena revaskularizacija odgovorne koronarne arterije s implantacijom stenta, u infarktu miokarda bez ST elevacije (NSTEMI) postotak bolesnika kojima će biti implantiran stent je značajno manji i kreće se oko 70 % u većini svjetskih registara bolesnika kojima je koronarografija u NSTEMI učinjena u roku 24 h. Bolesnici s NSTEMI su stariji, imaju više komorbiditeta, češće imaju nalaz koronarografije s višežilnom bolesti i nejasnom lezijom odgovornu za kliničku sliku, s češćom relativnom ishemijom miokarda zbog nekog drugog razloga (tip 2 infarkta miokarda prema univerzalnoj definiciji) (5). Zbog svega navedenog različita je i strategija primjene DAPT u odnosu na STEMI. I u NSTEMI prasugrel i tikagelor imaju prednost nad klopidogrelom, koji se daje samo bolesnicima s anamnezom nedavnog krvarenja ili onima opterećenim komorbiditetima s visokim rizikom krvarenja. U slučaju da je odabran prasugrel, ne preporučuje se njegova primjena uz acetilsalicilatnu kiselinu prije koronarografije, tj. dok nam nije poznata koronarna anatomija i daljnja strategija liječenja (konzervativno vs PCI vs koronarna kirurgija). U slučaju da nalaz koronarografije pokaže odgovornu leziju s indikacijom za PCI, prasugrel se daje tijekom trajanja intervencije, a u slučaju da PCI nije indiciran ne preporučuje se davanje prasugrela ako je indiciran kirurški zahvat. Ako je indicirana konzervativna terapija, prasugrel se može nastaviti u dozi održavanja iako nije pokazao prednost nad klopidogrelom u konzervativnom liječenju NSTEMI u TRILOGY-ACS studiji (7).

Prednost takve selektivne strategije primjene DAPT s prasugrelom nad tikagrelorom u slučaju da je učinjen PCI i da je svim bolesnicima s NSTEMI koronarografija dostupna unutar 24 h od prijema objavljena je u open label randomiziranoj studiji ISAR-REACT 5 (8). Tikagrelor se s druge strane, sukladno rezultatima PLATO studije, može davati i prije koronarografije u NSTEMI, učinkovitiji je od klopidogrela u slučaju nastavka konzervativne terapije (PLATO subanaliza konzervativno liječenih bolesnika) (9), a u slučaju indikacije za kirurško liječenje brži je prekid inhibicije nakon davanja zadnje doze (tri dana, u odnosu na 5 – 7 dana kod klopidogrela ili prasugrela). Također, ostaje dobra opcija inicijalne konzervativne terapije za manje ili udaljene bolničke centre u kojima se liječe bolesnici s NSTEM i kojima koronarografija nije dostupna u roku od 24 sata, već se organizira u roku 72 sata ili dulje, ovisno o dostupnosti. Trajanje DAPT u NSTEMI ne razlikuje se od STEMI i preporučeno trajanje je 12 mjeseci. Iznimke su ranije spomenuti bolesnici s visokim rizikom za ponovljeni ishemijski incident, kojima se DAPT s tikagrelorom u reduciranoj dozi od 60 mg dva puta dnevno može produžiti još sljedeća 24 mjeseca sukladno rezultatima PEGASUS-TIMI 54 istraživanja (4).

Posebne situacije – visoki rizik krvarenja i pridružena oralna antikoagulacijska terapija

Bolesnici s indikacijom za DAPT nakon učinjene PCI koji imaju visok rizik krvarenja zbog pridružene peroralne antikoagulacijske terapije zahtijevaju različit i oprezan pristup izboru i trajanju terapije. Najčešći primjer u praksi su bolesnici s fibrilacijom atrija i indikacijom za oralnu antikoagulacijsku terapiju kod kojih je učinjena PCI u kroničnom ili akutnom koronarnom sindromu. Do 2016. godine ti bolesnici bili su često liječeni trojnom terapijom s antagonistom vitamina K (DAPT plus varfarin) koja je povezana s velikim rizikom krvarenja, pogotovo među populacijom bolesnika s NSTEMI. Nakon 2016. godine i objave studija PIONEER-AF, REDUAL-PCI, AUGUSTUS i ENGAGE-AF TIMI 48 dobiveni su prvi korisni podatci o učinkovitosti i sigurnosti direktnih oralnih antikoagulansa (DOAK-i, koji imaju prednost nad varfarinom u prevenciji tromboembolije u fibrilaciji atrija) u kombinaciji dvojne terapije s blokatorima P2Y12 (bez acetilsalicilne kiseline) (10). Trenutne preporuke daju prednost DOAK-ima nad varfarinom u kombinaciji s monoterapijom klopidogrelom ili tikagrelorom u bolesnika s fibrilacijom atrija nakon PCI. Najviše je podataka za kombinaciju s klopidogrelom, postoji objavljena subanaliza prihvatljive sigurnosti i učinkovitosti kombinacije dabigatrana i tikagrelora iz REDUAL-PCI studije, a podataka o kombinaciji DOAK-a s prasugrelom nema dovoljno u trenutnoj literaturi. Kod izbora lijekova, trajanje trojne ili dvojne terapije i vremena nastavka monoterapije oralnim antikoagulansom izbora bitna je inicijalna klinička prezentacija akutnog ili kroničnog koronarnog sindroma, karakteristike bolesnika (prevladavajući rizici za trombozu ili za krvarenje) i strategija liječenja. Zadnje preporuke europskog kardiološkog društva prikazane su na slici 2. i trenutno su prihvaćeni standard u liječenju bolesnika s indikacijom za oralni antikoagulans nakon PCI (10).

Slika 2. Strategije kombiniranja oralne antikoagulacijske terapije s acetilsalicilatnom kiselinom i P2Y12 blokatorima u akutnom i kroničnom koronarnom sindromu. Kratice: AKS – akutni koronarni sindrom. KKS – kronični koronarni sindrom. DOAK – direktni oralni antikoagulans. VKA – antagonist vitamina K. PCI – perkutana koronarna intervencija. Preuzeto i prilagođeno od ESC smjernica za liječenje fibrilacije atrija (10).

Zaključak

DAPT u kroničnom i akutnom koronarnom sindromu danas se treba prilagoditi svakoj kliničkoj situaciji i svakom bolesniku kako bi se osiguralo učinkovito i sigurno liječenje uz optimalnu adherenciju. Sva tri blokatora P2Y12 receptora dostupna su na našem tržištu imaju određene prednosti u različitim kliničkim situacijama i među različitim populacijama bolesnika, a propisivači terapije trebaju biti upoznati sa svim tim okolnostima kako bi izabrali najbolju moguću kombinaciju antiagregacijskih lijekova u preporučenom trajanju terapije.

Reference
  1. ESC Scientific Document Group, The Task Force for the diagnosis and management of chronic coronary syndromes of the European Society of Cardiology (ESC). 2019 ESC Guidelines for the diagnosis and management of chronic coronary syndromes. European Heart Journal 2020;41:407–477.
  2. CAPRIE Steering Committee. A randomised, blinded, trial of clopidogrel versus aspirin in patients at risk of ischaemic events (CAPRIE). Lancet 1996;348:1329-1339.
  3. Vranckx P, Valgimigli M, Windecker S, Steg PG, Hamm C, Juni P, Garcia-Garcia HM, van Es GA, Serruys PW. Long-term ticagrelor monotherapy versus standard dual antiplatelet therapy followed by aspirin monotherapy in patients undergoing biolimus-eluting stent implantation: rationale and design of the GLOBAL LEADERS trial. EuroIntervention 2016;12:1239-1245.
  4. Storey RF, Angiolillo DJ, Bonaca MP, Thomas MR, Judge HM, et al. Platelet inhibition with ticagrelor 60 mg versus 90 mg twice daily in the PEGASUS-TIMI 54 trial. J Am Coll Cardiol 2016;67:1145-1154.
  5. ESC Scientific Document Group, The Task Force for the management of acute myocardial infarction in patients presenting with ST-segment elevation of the European Society of Cardiology (ESC). 2017 ESC Guidelines for the management of acute myocardial infarction in patients presenting with ST-segment elevation. European Heart Journal 2018;39:119–177.
  6. Montalescot G, van 't Hof AW, Lapostolle F, Silvain J, Lassen JF et al.; ATLANTIC Investigators. Prehospital ticagrelor in ST-segment elevation myocardial infarction. N Engl J Med. 2014;371:1016-1027.
  7. Dalby AJ, Gottlieb S, Cyr DD, Magnus Ohman E, McGuire DK et al; TRILOGY ACS Investigators. Dual antiplatelet therapy in patients with diabetes and acute coronary syndromes managed without revascularization. Am Heart J. 2017;188:156-166.
  8. Mayer K, Bongiovanni D, Karschin V, Sibbing D, Angiolillo DJ, Schunkert H, Laugwitz KL, Schüpke S, Kastrati A, Bernlochner I. Ticagrelor or Prasugrel for Platelet Inhibition in Acute Coronary Syndrome Patients: The ISAR-REACT 5 Trial. J Am Coll Cardiol. 2020;76:2569-2571.
  9. PLATelet inhibition and patient Outcomes Investigators. Comparison of ticagrelor with clopidogrel in patients with a planned invasive strategy for acute coronary syndromes (PLATO): a randomised double-blind study. Lancet. 2010;375:283-293.
  10. ESC Scientific Document Group, 2020 ESC Guidelines for the diagnosis and management of atrial fibrillation developed in collaboration with the European Association for Cardio-Thoracic Surgery (EACTS): The Task Force for the diagnosis and management of atrial fibrillation of the European Society of Cardiology (ESC). European Heart Journal 2021;42:373–498.