Depresija

Depresija se ubraja u najranije opisane bolesti u medicini, a novije procjene govore o tome da se više od 150 milijuna ljudi diljem svijeta liječi zbog depresije. Ona se može javiti u svakoj životnoj dobi, no najčešća pojavnost je nakon dvadeset i pete pa do četrdesete godine života, upravo u vrijeme najvećeg radnog potencijala, tako da veliku stopu bolovanja čine upravo depresivni poremećaji. Češće se javlja u žena nego u muškaraca. Depresija je često neprepoznata i neadekvatno liječena.

Klinička slika depresivnog poremećaja

Tipični simptomi depresije su depresivno raspoloženje, gubitak interesa i zadovoljstva u svakodnevnim aktivnostima (anhedonija), osjećaj smanjenja energije, psihomotorno usporenje, smetnje spavanja, promjene apetita, osjećaj krivnje i suicidalne misli. Bolesnici često zanemaruju higijenu i vanjski izgled pa mogu izgledati zapušteno. Neki bolesnici ne mogu spavati, a neki imaju pretjeranu potrebu za spavanjem. Tipično je za depresivni poremećaj da bolesnici ujutro imaju najviše izražene simptome, a kako dan odmiče bolje se osjećaju. Također, neki bolesnici imaju gubitak apetita, a neki pretjeranu potrebu za hranom. Zbog depresivne inhibicije kognitivnih funkcija bolesnici su često dekoncentrirani te imaju i smetnje pamćenja. Vrlo česti su osjećaji krivnje, suicidalne misli pa i suicidalni pokušaji tako da statistike pokazuju da više od tri četvrtine oboljelih od depresije pomišlja na suicid kao moguće rješenje svojih problema, a oko 10 % i izvršava taj čin. U nekih bolesnika depresivni poremećaj se prezentira s dominantno somatskim tegobama (kardijalni, gastrointestinalni, genitourinarni, lokomotorni sustav), a kod nekih pojačanom anksioznošću. U jednog dijela bolesnika dolazi i do pojave psihotičnih simptoma. Pojava halucinacija je rjeđa.

Postavljanje dijagnoze

Dijagnoza depresivnog poremećaja postavlja se temeljem kliničke slike i podataka dobivenih od samih bolesnika kao i od njima bliskih osoba. Kod postavljanja dijagnoze depresije potrebno je voditi računa o eventualnom postojanju drugih psihijatrijskih ili tjelesnih poremećaja koji mogu utjecati na simptome i tijek depresivnog poremećaja, te otežavati liječenje i oporavak bolesnika. Preporučuje se učiniti analizu kompletne krvne slike, testove funkcije bubrega, jetre, gušterače, hormonske analize štitnjače i nadbubrežne žlijezde. U postavljanju dijagnoze depresivnog poremećaja pomažu nam samoocjenske ljestvice koje bolesnici sami mogu ispunjavati a samu dijagnozu postavljamo pomoću kriterija MKB-10 (Međunarodna klasifikacija bolesti). Prema klasifikaciji MKB -10, depresivnu epizodu možemo označiti a obzirom na to da težinu poremećaja kao blagu, umjerenu i tešku, postojanjem ili odsutnošću somatskih simptoma te postojanjem psihotičnih simptoma ili bez njih. Treba naglasiti da depresija može biti simptom praktički svih psihijatrijskih poremećaja i da depresivno raspoloženje ne implicira nužno depresivni poremećaj.

Depresija i suicidalnost

Suicid se obično javlja u ranim fazama bolesti, pogoduju mu psihotični simptomi, visoka anksioznost, konzumacija alkohola i drugih ilegalnih psihoaktivnih tvari. Također, rizik od počinjenja suicida viši je u osoba koje uz depresiju imaju i nepovoljnu životnu konstelaciju, težu i kroničnu tjelesnu bolest i imaju pozitivan psihijatrijski hereditet.

Mogućnosti liječenja depresivnih poremećaja

Antidepresivi se koriste u liječenju depresivnog poremećaja. Lijek izbora su specifični inhibitori ponovne pohrane serotonina (fluoksetin, escitalopram, sertralin…). Od inhibitora ponovne pohrane serotonina i noradrenalina dostupni su duloksetin, venlafaksin i mirtazapin. U novije vrijeme koriste se antidepresivi s multimodalnim djelovanjima, a to su vortioksetin i agomelatin. Također se u liječenju mogu kombinirati i dva antidepresiva kao i dodavati antipsihotici i stabilizatori raspoloženja. U ostale metode liječenja depresivnih poremećaja svakako treba dodati i psihoterapijske metode liječenja (kognitivno-bihevioralna terapija, interpersonalna terapija i drugi psihoterapijski tretmani) kao i elektrokonvulzivnu terapiju, terapiju svjetlom, transkranijalnu magnetsku stimulaciju. Važno je što prije započeti s liječenjem, dovoljno dugo liječiti odgovarajućim dozama lijeka te činiti dobru evaluaciju procesa liječenja.

Antidepresivi u trudnoći

Otprilike 10 % žena u trudnoći razvije depresiju. Mnoge depresije koje prepoznajemo kao postpartalne započinju i prije rođenja djeteta. Povišen je rizik od povratka depresije u žena koje su već imale depresivnu epizodu i prekinule s liječenjem te u trudnica s bipolarnim poremećajem. U blažim oblicima depresije tijekom trudnoće preporučuju se psihoterapijske metode uz praćenje razvoja kliničke slike. Ako je moguće, u prvom trimestru trudnoće preporučuje se izbjegavati sve lijekove. Dosadašnja iskustva govore da su antidepresivi relativno sigurni za uzimanje tijekom trudnoće i dojenja te da žene ne bi trebale prekidati s antidepresivnom terapijom, osim lijekova paroksetin i MAO inhibitori koji su povezani s povišenim rizikom od velikih kongenitalnih malformacija te se izbjegavaju. U trudnoći se koristi najniža moguća doza održavanja antidepresivima.

Antidepresivi u starijoj životnoj dobi

S procesom starenja istodobno se javlja redukcija transmisije neurotransmitera čime se objašnjava pojava depresivnih i psihotičnih poremećaja u toj dobi. Depresivni poremećaji u starijoj životnoj dobi uključuju poremećaje raspoloženja, emocija, percepcije, mišljenja, pojavu psihomotornog nemira, iritabilnosti, dezinhibicije, agitacije i agresivnog ponašanja, poremećaje hranjenja i spavanja. Veliki rizik u starijoj dobi prijeti i od pojave suicidalnog ponašanja te poremećaja izazvanih lijekovima. Prilikom uvođenja u terapiju antidepresiva u osoba starije životne dobi važna je titracija lijeka jer organizam starije životne dobi ne podnosi iznenadno povišenje koncentracije novog lijeka. Pristup mora biti individualiziran. Najbolja doza lijeka mora biti ujedno i najniža moguća doza kod koje bi se postigao adekvatan terapijski odgovor. Selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina smatraju se lijekovima prvog izbora u liječenju depresije starije životne dobi, preporučuju se niže početne doze antidepresiva te pažljiva i postupna titracija do pune terapijske doze. Također se u tretmanu depresija starije životne dobi često propisuje mirtazapin čija se nuspojava sedacije često iskorištava za terapijske učinke.

Zaključak

Zaključno se može reći da je depresija jedan od najvećih globalnih zdravstvenih problema i da često, zbog šarolikosti kliničke slike („bolest s tisuću lica“), ostane neprepoznata i neliječena. Za ispravan početak liječenja važna je dobra dijagnostika depresivnog poremećaja, posebno s obzirom na to da intenzitet depresije i pratećih komorbiditeta. Uspješno liječenje depresivnih stanja razumijeva uz biološke metode liječenja i primjenu psihoterapijskih metoda. Pri liječenju se treba držati temeljnih postulata kao što su započinjanje terapije što prije, dovoljno dugo liječenje s odgovarajućim dozama lijeka, dobar izbor antidepresiva te dobra evaluacija procesa liječenja.