Što je adhezivni kapsulitis?
Adhezivni kapsulitis – poznatiji kao “smrznuto rame” upalno je stanje koje uzrokuje jaku bol, ukočenost i gubitak normalnog opsega pokreta u ramenu.
Nastala invalidnost može biti prilično ozbiljna, a stanje se s vremenom pogoršava, ako se ne liječi.
Smrznuto rame je zapravo inflamatorni / upalni sindrom koji uzrokuje fibrozu kapsule ramenog zgloba (glenohumeralne zglobne kapsule) s progresivnom ukočenošću i značajnom restrikcijom opsega pokreta, posebno vanjske rotacije.
Klinička slika i faze bolesti
Patogenetski se radi o začaranom krugu bolnog sindroma uzrokovanog fibrozom kapsule ramenog zgloba koja dovodi do smanjivanja kretnji u ramenu koja pak uzrokuje dodatnu ukočenost koja posljedično pojačava bolnost pri kretnjama u ramenu.
Adhezivni kapsulitis može biti primarni/jatrogeni uzrok kojega je nepoznat, a češće se javlja u radno aktivnih žena u dobi od 40 do 65 godina.
Sekundarni adhezivni kapsulitis povezan je s nizom predispozicijskih čimbenika koji uključuju sustavne bolesti (šećerna bolest, bolesti štitnjače), lokalne čimbenike (frakture i ozljede zahvaćenog ramena), ali i vanjske uzroke koji dovode do smanjene pokretljivosti u ramenu (moždani udar, trauma, Parkinsonova bolest).
Klinička evolucija bolesti karakterizirana je trima fazama koje se međusobno mogu i preklapati.
Akutna / bolna / smrzavajuća faza
- bol pri mirovanju,
- probadajuće boli kod krajnjih pokreta,
- bol tijekom noći s prekidom spavanja
- može trajati od 2 do 9 mjeseci
Adhezivna / zaleđena / ukočena faza
- postupno smanjenje boli
- progresivan gubitak opsega pokreta glenohumoralnog zgloba
- iradirajuće boli kod pokreta koji dovode do istezanja kapsule
- traje od 4 do 12 mjeseci
Završna faza / faza odmrzavanja
- spontano poboljšanje u funkcionalnom opsegu pokreta
- boli kod ekstremnih pokreta
- može trajati od 5 do 24 mjeseca (po nekim istraživanjima do 3 godine)
- do 15 % pacijenata ostaje s trajnom boli i ograničenjem pokreta.
Dijagnostika adhezivnog kapsulitisa
Kroz sve 3 faze su ograničenost kretnji i bolnost u obrnuto recipročnom odnosu, odnosno kako se u početku bolesti bol povećava opseg pokreta se smanjuje, da bi se u zadnjoj fazi bolesti kretnje povećavale praćene progresivnim smanjivanjem boli.
Boli koje osjećaju osobe sa smrznutim ramenom su u pravilu vrlo jake i ograničavaju pacijenta u izvršavanju najuobičajenijih dnevnih obveza od dohvaćanja stvari iznad glave, stavljanja ruke iza leđa do češljanja kose.
Bolovi najčešće projiciraju u prednju i lateralnu stranu ramena, a pri kretnjama smrznutog ramena bol može iradicirati niz ruku do lakta i zapešća/šake te se širiti gore u vrat, sprijeda u prsni koš i straga u gornji dio leđa.
U dijagnostici već pri kliničkom pregledu može se posumnjati na adhezivni kapsulitis u osoba sa podjednako ograničenim i bolnim aktivnim i pasivnim kretnjama. Iako sve kretnje mogu biti zahvaćene posebno je ograničena i bolna vanjska rotacija u ramenom zglobu.
Od radioloških tehnika u dijagnostici mogu se koristiti:
- RTG ramena koji nam može pokazati promjene tek u uznapredovaloj fazi bolesti dok nam u prvim fazama nije od veće koristi,
- Ultrazvuk ramena koji nam može pokazati zadebljanje glenohumeralne kapsule, ali je također i bitan u isključivanju drugih uzroka bolnog ramena
- Magnetska rezonanca (MR) ramena je najpreciznija imaging metoda koja nam može pokazati stanje glenohumeralne kapsule, njenih recesusa i ostalih koštanih i mekotkivnih struktura ramena.
Liječenje adhezivnog kapsulitisa
Liječenje adhezivnog kapsulitisa usmjereno je na ublažavanje boli i vraćanje normalnog opsega pokreta ramena, a uključuje:
Farmakološko liječenje boli – analgetici, NSAR (tramadol, tramadol/paracetamol, ibuprofen, ketoprofen) – samo smanjenje bolova ima pozitivan učinak kako na opseg kretnji u ramenu tako i na psihosomatski status pacijenta.
- Protuupalno liječenje (NSAR, kortikosteroidi) lokalno i sistemsko – kako je u osnovi problema inflamatorni sindrom koji dovodi do fibroze, rano antiinflamatorno liječenje može usporiti razvoj fibroze, smanjiti simptome i skratiti cijeli tijek bolesti. U sistemskoj primjeni najčešće se daju NSAR u protuupalnim dozama (ibuprofen 800 mg, ketoprofen), dok se kortikosteroidi najčešće apliciraju intraartikularno.
- Fizikalna terapija s fokusom na fleksibilnosti ramena (metode analgezije, zagrijavanja, istezanja itd.) ovisno o fazi bolesti. Kamen temeljac u liječenju fizikalnom terapijom su individualne vježbe mobilizacije i istezanja, a potom snaženja mišićno-tetivnog kompleksa ramenog obruča.
Udarni val – novija metoda koja se pokazala učinkovita jer djeluje na smanjenje osjetljivosti receptora za bol te potiče prirodni proces cijeljenja tkiva.
U fizikalnoj terapiji koriste se dvije vrste udarnog vala – fokusirani i radijalni. Fokusirani udarni val koristi zvučne (akustične) valove, a radijalni udarni val koristi pritisne (zračne) valove.
Udarni val je učinkovit zbog povećanja regionalnog protoka krvi, oslobađanja enzima, smanjenja upalnih citokina i povećanja fleksibilnosti kolagena vlakna i tetiva u tom području.
- Akupunktura – smanjuje bol i upalni odgovor, modificira način na koji tijelo reagira na bol, smanjuje zakočenost i povećava opseg kretnji.
- Kirurško liječenje – artroskopsko oslobađanje kapsule
- Suportivno liječenje – bihevioralne promjene, psihološka potpora, psihofarmaci (anksiolitici – alprazolam, antidepresivi – duloksetin) – izrazito važno za očuvanje psihičkog statusa pacijenata kod takve dugotrajne hendikepirajuće bolesti.
Svaka bol je u određenoj mjeri praćena emocionalnim distresom i strahom, poremećenim snom, anksioznošću, depresivnošću. Depresija u pacijenata s kroničnom boli negativno doprinosi intenzitetu i trajanju boli, radnom i socijalnom funkcioniranju te ishodima liječenja.
Zaključno se može reći da je sindrom adhezivnog kapsulitisa „smrznutog ramena“ dugotrajni bolni sindrom koji osim što za pacijenta može biti onesposobljavajući, ograničavajući ga znatno u uobičajenim životnim aktivnostima, također može posebno svojom dugotrajnošću nanijeti štetu psihološkom stanju pacijenta.
Rana dijagnostika i liječenje u prvim fazama bolesti mogu znatno smanjiti simptomatologiju, skratiti tijek bolest te prevenirati razvoj dugotrajnih komplikacija.
Komentiranje je dozvoljeno samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na belupoint.hr.