NMOSD

NMOSD (Neuromijelitis Optica Spectrum Disorder) i MOGAD su upalne demijelinizirajuće bolesti CNS –a povezane s epizodama optičkog neuritisa, transverzalnog mijelitisa i drugih neuroloških manifestacija koje mogu oponašati multiplu sklerozu. (1, 2)

NMOSD je rasprostranjeniji u populaciji ljudi srednje životne dobi Afrike i Azije, osobito žena. MOGAD utječe na ljude svih dobnih skupina, bez jasne prevlasti za spol, rasu ili etničku pripadnost. (3, 4)

Kriteriji postavljanja dijagnoze i diferencijalna dijagnoza NMOSD i MOGAD

Biološki, klinički i neuropatološki dokazi omogućuju prepoznavanje NMOSD-a i MOGAD-a kao zasebnih stanja s dijagnostčkim kriterijima koji uključuju kliničku sliku, biomarkere i MR mozga i kralježnične moždine. Imaju različite biomarkere. U većini slučajeva NMOSD je povezan s patogenim protutijelima imunoglobulina G (IgG) koja ciljaju akvaporin-4 (AQP4), vodeni kanal u CNS-u. MOGAD je, umjesto toga, povezan s MOG-IgG. U 80% slučajeva kod pacijenata se nalazi pozitivan IgG AQP4,a u 20% slučajeva pozitivna MOG-IgG. (5)

Temeljni klinički kriteriji za dijagnozu NMOSD

Temeljni klinički kriteriji za dijagnozu NMOSD:

  1. Optički neuritis
  2. Akutni mijelitis
  3. Sindrom areje postreme
  4. Akutni sindrom moždanog debla
  5. Simptomska narkolepsija ili akutni diencefalički sindrom s nmosd mr tipičnim lezijama
  6. Simptomatski cerebralni sindrom s NMOSD MR tipičnim lezijama (6)

 

AQP4+NMOSD i MOGAD dijele nekoliko ključnih kliničkih značajki, naime prisutnost optičkog neuritisa i mijelitisa.

Optički neuritis povezan je s različitim stupnjevima gubitka vida, bolovima u očima koje se pogoršavaju pokretima očiju i diskromatopsijom. Na početku bolesti, to je najčešća prezentacija kod odraslih MOGAD (50%–65%) i relativno česta kod AQP4+NMOSD (35%). Može se pojaviti izolirano, povezano s mijelitisom ili u kontekstu akutnog diseminiranog encefalomijelitisa (ADEM). Za razliku od MS-a, bilateralna simultana zahvaćenost optičkih živaca česta je i kod AQP4+NMOSD (17%–82%) i kod MOGAD (50%–84%). Indikacije koje upućuju na dijagnozu MOGAD-a mogu biti prisutnost boli u oku prije početka gubitka vida.

Pri praćenju, oporavak je obično potpun ili gotovo potpun u MOGAD, dok oporavak može biti djelomičan ili odsutan u AQP4+NMOSD Preostala trajna sljepoća na barem jednom oku rijetka je u MOGAD (6%–12%) i relativno česta u AQP4+NMOSD (60%–69%). Međutim, udio pacijenata s MOGAD-om može razviti kronični oblik optičke neuropatije ovisan o steroidima, koji se vraća nakon povlačenja steroida ili smanjivanja. (3)

Mijelitis: ove epizode karakterizira akutna/subakutna pojava motoričkih, senzornih i autonomnih simptoma koji ukazuju na zahvaćenost leđne moždine, para/tetraparezu ili plegiju, osjetni nivo, Lhermitteov znak, smetnje sfinktera i seksualna disfunkciju. Mijelitis je najčešća prezentacija u bolesnika s AQP4+NMOSD (50%). Slično optičkom neuritisu, napadi su obično umjereni ili teški na najnižoj razini, s medijanom proširene ljestvice statusa invaliditeta (EDSS) od 7,0 u AQP4+NMOSD i 5,5 u MOGAD. Više od 30% pacijenata ovisi o invalidskim kolicima i postoji potencijalna potreba za prijemom u jedinicu intenzivne njege radi mehaničke ventilacije zbog respiratornog zatajenja, osobito kod AQP4+NMOSD. (2%–7%).

Nasuprot tome, prisutnost akutne mlohave parapareze/tetrapareze s arefleksijom može upućivati ​​na MOGAD i odražavati zahvaćenost prednje sive tvari. Ova prezentacija može oponašati akutni mlohavi mijelitis koji se može javiti nakon infekcije enterovirusom.

Osim kliničke zahvaćenosti vidnog živca i leđne moždine, bolesnici s AQP4+NMOSD i MOGAD mogu se manifestirati i simptomima povezanima s infratentorijalnom ili cerebralnom zahvaćenošću:

Akutni sindromi moždanog debla : znakovi ili simptomi koji se odnose na infratentorijalnu uključenost mogu se uočiti i kod AQP4+NMOSD i kod MOGAD. Kod AQP4+NMOSD, sindrom area postrema, karakteriziran povraćanjem ili štucanjem od par dana do nekoliko tjedana, najčešća je manifestacija zahvaćenosti moždanog debla (16%–60% pacijenata). Obično je povezan s lezijom u area postrema, ponekad predstavlja proširenje lezije vratne kralježnične moždine. Kod MOGAD-a, simptomi moždanog debla ili malog mozga obično se javljaju u kontekstu polifokalne cerebralne zahvaćenosti ili ADEM-a, a uglavnom su predstavljeni ataksijom (45%) ili diplopijom (26%). Napadi izolirane utrnulosti lica i diplopije i trigeminalne neuralgije mnogo su češći u MS-u nego AQP4+NMOSD ili MOGAD. (3)

Cerebralne manifestacije: učestalost i manifestacije cerebralne zahvaćenosti vrlo su različite između AQP4+NMOSD i MOGAD.

Približno 3% bolesnika s AQP4+NMOSD može imati simptome diencefalne zahvaćenosti (npr. narkolepsija, sindrom neodgovarajućeg izlučivanja antidiuretskog hormona, hiperfagija, disregulacija toplinske homeostaze i disfunkciju hipotalamus–hipofiza). Zabilježene su i druge cerebralne manifestacije, uključujući encefalopatiju, ADEM, posteriorno-reverzibilnu encefalopatiju.

U MOGAD-u ADEM predstavlja najčešću pojavnu manifestaciju u pedijatrijskih bolesnika (20%–60%), osobito u onih mlađih od 12 godina. Definira se istodobnom prisutnošću polifokalnih simptoma SŽS-a, neobjašnjive encefalopatije i velikih slabo ograničenih lezija u sivoj i bijeloj tvari na MRI. Teška encefalopatija ili epileptički status mogu dovesti do respiratorne insuficijencije i potrebe za mehaničkom ventilacijom. Unatoč potencijalnoj težini akutne faze, oporavak je obično dobar. (3)

MR mozga, kralježnične moždine

Kod NMOSD nalaz MR mozga uključuje uredan nalaz ili zahvaćenost hipotalamusa, moždanog debla, pencil-like lesions” (ependimalne lezije s imbibicijom oko prednjih rogova lateralnih ventrikula) te bilateralnu zahvaćenost stražnjeg očnog puta uključujući i hijazmu.

MR kralježnice pokazuje longitudinalni ekstenzivni transverzalni mijelitis – centralni tip. Kod MOGADa MR mozga uključuje akutni diseminirani encefalomijelitis, difuzne konfluirajuće lezije koje zahvaćaju cerebelarne pedunkle te bilateralnu zahvaćenost prednjeg očnog puta uz edem. MR kralježnice kod MOGAD-a pokazuje longitudinalni ekstenzivni transverzalni mijelitis (kraće lezije) koji u 25% slučajeva seže do konusa.

Liječenje NMOSD i MOGAD

Liječenje NMOSD i MOGADa dijelimo na akutno i preventivno. Akutno liječenje u MOGAD i NMOSD sastoji se od intravenskih steroida i plazmafereze.

Odgađanje početka liječenja – čak i za samo 7 dana – može imati štetne učinke.

Preventivno liječenje

Budući da AQP4-IgG pozitivni bolesnici s AQP4+NMOSD pri prvom kliničkom napadu imaju visok rizik od recidiva u prvoj godini (70%), a pogoršanje invaliditeta je snažno povezano s akutnim napadima, svi novodijagnosticirani pacijenti trebaju proći kronično liječenje s ciljem sprječavanja recidiva. Za razliku od AQP4+NMOSD, otprilike 50% pacijenata s MOGAD-om će u konačnici imati relapsirajući tijek bolesti. Stoga se liječenje obično preporučuje tek nakon drugog kliničkog događaja u bolesnika s MOGAD-om, iako se mogu napraviti iznimke u onih s teškim prvim napadom s preostalom invalidnošću.

AQP4+NMOSD predstavlja jedan od rijetkih neuroloških poremećaja s dostupnim prilagođenim dokazanim tretmanima, gdje lijekovi ciljaju ključne elemente patofiziologije bolesti, (1) IL-6 (satralizumab), (2) B stanice i njihove podskupine (inebilizumab i rituksimab), i (3) komplement (ekulizumab, ravulizumab). Vrlo visoka učinkovitost ovih bioloških lijekova dokazana je u kliničkim ispitivanjima faze 3 (razina 1 dokaza učinkovitosti), iako samo u AQP4+NMOSD. Od ostale terapije navodi se azatioprin i mofetilmikofenolat, ali čini se da je njihova učinkovitost manja, i imaju nedostatke uključujući potrebu za najmanje 6 mjeseci istodobne primjene kortikosteroida. (3)

Zaključak

NMOSD i MOGAD su relativno rijetke bolesti na našem području, napredovanjem laboratorijske i neuroradiološke dijagnostike u budućnosti će nam pomoći u ciljanom liječenju istih.

Reference
  1. Berger T et al. NEJM 2003; 349(2): 139-145.
  2. Moheb N i John JC Eye 2023.; 37(12): 2391-2398.
  3. Cacciaguerra L i Flanagan EP. 2024; 42(1): 77-114.
  4. Banwell B et al. Lancet Neurol. 2023; 22(3): 268-282.
  5. Flanagan, E.P NMOSD and other Non – Multiple sklerosis central nervous system inflammatory diseases – Continuum 2019
  6. Wingerchuk DM, Banwell B, Bennett JL i sur. International consensus diagnostic criteria for neuromyelitis optic spectrum disorders. Neurology, 2015