Uvod

Uvođenje novih antipsihotika za liječenje shizofrenije i psihotičnih poremećaja predstavlja ključni napredak u psihijatriji. Tradicionalni antipsihotici, uključujući današnje pripadnike tipične i atipične skupine, prvenstveno djeluju na dopaminske receptore (D2), no nove generacije lijekova istražuju različite mehanizme djelovanja kako bi se postigla veća učinkovitost i reducirale nuspojave.

Zašto se težimo razvoju novih mogućnosti liječenja

Razvoj novih antipsihotika motiviran je ograničenjima trenutno dostupnih mogućnosti farmakološkog liječenja. Brojni pacijenti sa shizofrenijom suočavaju se sa kognitivnim propadanje, osobnom disfunkcionalnosti, te invaliditetom koji se povećava s trajanjem bolesti. Trenutni antipsihotici često ne uspijevaju značajno poboljšati kognitivne i negativne simptome, što dovodi do smanjenja kvalitete života bolesnika.

Kognitivno propadanje, uključujući probleme s pamćenjem, pažnjom i izvršnim funkcijama, ozbiljno ograničava sposobnost pacijenata u sposobnosti vođenja neovisnog života. Osim toga, osobna disfunkcionalnost doprinosi socijalnoj izolaciji i smanjuje mogućnost zapošljavanja, što dodatno pogoršava i ekonomski teret na društvo.

Razvijanje novih lijekova koji ciljaju različite neurobiološke putove, kao što su TAAR1, glutamatni sustav i muskarninski receptori, može poboljšati ove aspekte bolesti. Poboljšanje kognitivnih i negativnih simptoma može smanjiti ukupni invaliditet i povećati funkcionalnu sposobnost pacijenata, što ima dugoročne koristi za društvo kroz smanjenje zdravstvenih troškova i povećanje produktivnosti.

Podjela novih antipsihotika

TAAR1 agonisti

Trace Amine-Associated Receptor 1 (TAAR1) agonisti predstavljaju novu vrstu antipsihotika. TAAR1 je receptor uključen u modulaciju monoaminskih sustava, a njegovi agonisti pokazuju obećavajuće rezultate u smanjenju dopaminskog disbalansa bez uobičajenih nuspojava na koje se odnose na motoričko funkcioniranje bolesnika.

Mehanizam djelovanja: TAAR1 agonisti reguliraju oslobađanje dopamina i serotonina, što može smanjiti simptome psihoze s manjim rizikom za ekstrapiramidalne simptome. TAAR1 se nalazi u mozgu i tijelu te pomaže regulirati neurotransmitere poput dopamina, noradrenalina i serotonina. Istraživanja pokazuju da aktivacija TAAR1 može smanjiti hiperdopaminergična stanja koja su povezana sa simptomima shizofrenije.

Primjena: Očekuje se da bi ovi lijekovi mogli biti dostupni za kliničku primjenu unutar sljedećih 5-10 godina.

Glutamatni sustav

Disfunkcija glutamatnog neurotransmiterskog sustava povezana je sa patofiziologijom shizofrenije. NMDA (N-metil-D-aspartat) receptor antagonisti i pozitivni alosterički modulatori predstavljaju potencijalne nove terapijske mogućnosti.

Mehanizam djelovanja: Ovi lijekovi ciljaju na NMDA receptore i pomažu u obnovi glutamatne neurotransmisije, što može poboljšati kognitivne i negativne simptome shizofrenije. Glutamat je glavni ekscitatorni neurotransmiter u mozgu, a disfunkcija ovog sustava može doprinijeti pojavnosti kognitivnih deficita i negativnim simptomima.

Primjena: Predviđa se klinička upotreba unutar 10-15 godina, ovisno o uspjehu trenutnih kliničkih ispitivanja.

Muskarninski receptori

Muskarninski receptori (M1, M4) su također cilj nove generacije antipsihotika. Ovi receptori posreduju kolinergičke neurotransmisije i povezani su s kognitivnim funkcijama.

Mehanizam djelovanja: Selektivni agonisti muskarninskih receptora mogu poboljšati kognitivne deficite i negativne simptome bez uzrokovanja nuspojava tipičnih za dopaminske antagoniste. M1 i M4 receptori su posebno važni za kognitivne procese i funkcije pamćenja, a njihova modulacija može dovesti do poboljšanja u kognitivnim sposobnostima.

Primjena: Očekuje se da će ovi lijekovi biti dostupni za kliničku upotrebu u narednih 10 godina.

Serotonin-Dopamin aktivatori

Lijekovi poput SEP-363856 djeluju na serotonin 5-HT1A i TAAR1 receptore, te su pokazali značajna poboljšanja u liječenju shizofrenije bez tipičnih dopaminskih antagonističkih učinaka.

Mehanizam djelovanja: Kombinirana aktivacija serotoninskih i TAAR1 receptora omogućava uravnoteženiju modulaciju neurotransmisije, smanjujući simptome psihoze i poboljšavajući funkcionalne ishode. Ovi lijekovi mogu smanjiti simptome anksioznosti i depresije, koji su česti kod pacijenata sa shizofrenijom.

Primjena: Predviđa se da će ovi lijekovi biti dostupni unutar 5-7 godina.

Reference

Klinička primjena i očekivanja

Razvoj ovih novih antipsihotika ima potencijal značajno unaprijediti liječenje shizofrenije i drugih psihotičnih poremećaja. Implementacija u kliničku praksu ovisit će o uspjehu u daljnjim fazama kliničkih ispitivanja, uključujući dugoročnu sigurnost i učinkovitost. Očekuje se da će nova generacija lijekova omogućiti personaliziraniji pristup liječenju, smanjenje nuspojava i bolje funkcionalne ishode za pacijente. Primjena novih lijekova mogla bi značajno smanjiti stopu relapsa i poboljšati kvalitetu života pacijenata, smanjujući teret bolesti na zdravstveni sustav i društvo.

Reference
  1. Howes, O. D., & McCutcheon, R. (2017). Advances in the treatment of schizophrenia: future directions. The Lancet Psychiatry, 4(5), 362-369.
  2. Girgis, R. R., et al. (2019). The role of glutamate in patients with schizophrenia: A review. Pharmacology Biochemistry and Behaviour, 163, 59-75.
  3. Kaar, S. J., et al. (2020). Muscarinic acetylcholine M1 receptor agonists: a potential new treatment for cognitive deficits in schizophrenia. Neuropharmacology, 168, 107631.