Kašalj

Kašalj je prirodni, zaštitni refleks dišnih puteva koji može predstavljati simptom različitih bolesti. Za dijagnostiku i liječenje često je potrebna široka paleta pretraga i specijalističkih pregleda kako bi se razlučio njegov uzrok te propisala odgovarajuća terapija. Kašalj je jedan od najčešćih simptoma bolesti dišnih puteva, uglavnom donjih ali i gornjih, kao što su upale nosa i sinusa različite etiologije. Kašalj može biti kratkotrajan, akutan ali i dugotrajan, kroničan što često utječe na kvalitetu života i iscrpljuje bolesnika, ali i njegovu užu i širu okolinu.

Unatoč cijelom nizu pretraga i pregleda te propisanih lijekova počevši od raznih kapi i sprejeva za nos, antibiotika, mukolitika , antihistaminika, inhibitora protonske pumpe, izbjegavanja raznih iritansa, mijenjanja terapije poput ACE- inhibitora, uzrok kašlja može ostati neotkriven. Ponekad se kašalj smiri sam od sebe bez neke posebne terapije, a ponekad unatoč svemu što nudi konvencionalna, ali i prirodna medicina ne prestaje. Otorinolaringolozi se često susreću s bolesnicima kojima je, uz otežano disanje na nos i gubitak mirisa, dugotrajni kašalj simptom zbog kojeg se upućuju na otorinolaringološki pregled. Takvi bolesnici uglavnom već imaju cijelu paletu obavljenih pretraga i propisanu terapiju, no unatoč tome ponekad kašalj ne prestaje.1 Jedan od uzroka mogu biti i nosni polipi iz kojih se sekret „cijedi“ u donje dišne putove te uzrokuje kašalj.

Polipi nosa

Polipi nosa predstavljaju reakciju sluznice na različite uzročnike pri čemu se kao najčešći uzrok nastajanja polipa nosa smatra alergija. Klinički se radi o blijedim, poluprozirnim, tvorbama nalik „oguljenom zrnu grožđa“ (Slika 1), koje polaze najčešće sa sluznice u predjelu srednje nosne školjke, dok su iznimno rijetki oni koji polaze sa sluznice nosne pregrade ili donje nosne školjke.2-3

 

Slika 1. Polipoidne mase odstranjene FESS-kirurgijom

Dijagnostika i liječenje polipa nosa

Osim dobre anamneze, alergološke dijagnostike i klasičnog otorinolaringološkog pregleda kojemu danas pripada i endoskopija nosa, u dijagnostici polipa nosa neophodna je kompjutorizirana tomografija paranazalnih šupljina koja je u cijelosti zamijenila klasične radiološke pretrage sinusa. Liječenju svakog bolesnika treba pristupiti individualno pri čemu funkcionalna endoskopska sinusa kirurgija (FESS) i kortikosteroidi najčešće kao intranazalni sprejevi i dalje čine osnovni princip u liječenju polipa nosa.4

Prikaz slučaja bolesnice

65-godišnja bolesnica javila se u otorinolaringološku ambulantu zbog upornog  kašlja koji je trajao već duže vrijeme. Unatoč brojnim pregledima specijalista raznih struka (pulmologa, kardiologa, gastroenterologa) uzrok nije pronađen. Kod bolesnice su nekoliko puta rađene rendgenske snimke pluća, klasične snimke paranazalnih šupljina te alergološka testiranja, ali bez rezultata. Liječena je od strane obiteljskog liječnika inhalacijama, intranazalnim kortikosteroidnim sprejevima, antihistaminicima, antibioticima te sedativima. Tegoba s disanjem, glavobolja ili iscjetka iz nosa bolesnica nije imala. Prednjom rinoskopijom nije se ništa vidjelo, a fiberskopijom nosa našla se polipoidna tvorba koja je ispunjala donji dio lijeve koane i pružala se u epifarinks (Slika2).

Pažljivim pregledom i palpacijom utvrđeno je ishodište polipoidne tvorbe na suprotnoj desnoj strani donjeg dijela nosne pregrade. Ovo je potvrđeno i CT snimkama paranazalnih šupljina na kojima je bila vidljiva polipoidna tvorba u području epifarinksa koja je bila usmjerena prema desnom nosnom hodniku  promjera  oko 20mm (Slika 3). Prijeoperacijska biopsija ukazala je da se radi o polipu. U endotrahealnoj anesteziji pod kontrolom endoskopa učinjena je ablacija polipa veličine 27x20mm (Slika 4). Patohistološka dijagnoza bila je: Inflammatio chronica polyposa. Kašalj kao simptom koji je pacijenticu doveo na pregled nestao je nakon operacije.

Slika 2. tvorba u epifarinksu
Slika 3. CT snimka, tvorba u epifarinksu koja polazi s nosne pregrade
Slika 4. Odstranjeni polip nosne pregrade 27x20 mm

Zaključak

Polipi nosa predstavljaju problem u humanoj medicini već tisućama godina. Unatoč ogromnom napretku znanosti, kako u dijagostičkom tako i u terapijskom smislu, uzrok njihova nastanka nije u cijelosti objašnjen a liječenje u pojednim slučajevima nije dalo dugoročne rezultate. Kašalj kao simptom nosne polipoze vrlo je čest i može biti pokazatelj uspješnosti liječenja. Obično nakon operacijskog i koritkosterodinog liječenja kašalj prestane, a u slučaju ponovnog rasta polipa ponovno se javlja. Solitarni polipi poput polipa nosne pregrade uspješno se liječe samom operacijom.

Reference
  1. Hopkins C.Chronic Rhinosinusitis with Nasal Polyps. N Engl J Med 2019;381:55-63.
  2. Ozcan C,Duce MN,Gorur K.Choanal polyp originating from the middle turbinate. Eur Arch Otorhinolaryngol 2004;261:184-6.
  3. Ozgirgin ON,Kutluay L,Akkuzu G,Gungen Y.Choanal polyp originating from nasal septum:a case report. Am J Otolaryngol 2003;24:261-4.
  4. Ta NH.Will we ever cure nasal polyps?Ann R Coll Sur Engl 2019;101:35-39.