Uvod

Prostata ili kestenjača je dio muškog spolnog sustava. Iako je veličinom malena sijelo je dva česta klinička entiteta: benigne hiperplazije prostate (BPH od eng. benign prostatic hyperplasia) i karcinoma prostate.

BPH predstavlja najčešći dobroćudni tumor u muškaraca i fiziološko je stanje. BPH ne predstavlja bolest sve dok ne počinje izazivati simptome. U obdukcijskim studijama histološka prisutnost BHP dokazana je kod oko 50-60 % muškaraca starosti 41-50 godina, no klinička simptomatologija je nešto manje učestala. Oko 25% muškaraca sa navršenih 55 godina navodi opstruktivne simptome mokrenja, kao i 70% muškaraca sa navršenih 75 godina.

Kada govorimo o BPH tada nam i sam naziv govori da se radi o patohistološkoj dijagnozi, odnosno o stanju kod kojega dolazi do hiperplazije žljezdanih i/ili mišićnih i stromalnih stanica prostate. BPH može dovesti do uvećanja prostate pa tada govorimo o dobroćudnom povećanju prostate (BPE od engl. benign prostatic enlargement). BPE se može dokazati fizikalnim (digitorektalni pregled) i slikovnim metodama (ultrazvuk, kompjuterizirana tomografija). No, postojanje hiperplazije i povećanja prostate ne mora značiti da bolesnik ima i smetnje s mokrenjem. U slučaju kada postoji opstrukcija protoku urina na izlazu iz mjehura govorimo o opstrukciji na izlazu iz mjehura (BOO od eng. bladder outlet obstruction). Ona je najčešće uzrokovana s BPE i BPH ali mogu biti i drugi uzroci poput strikture uretre. Kada je uzrokovana s BPH govorimo o benignoj prostatičnoj opstrukciji (BPO od eng. benign prostatic obstruction).

Simptomi donjeg mokraćnog sustava (LUTS od engl. lower urinary tract symptoms) obuhvaćaju složenu etiologiju tegoba punjenja mokraćnog mjehura, pražnjenja mokraćnog mjehura i tegoba nakon mokrenja. Najčešći uzrok je BPO, ali također može se raditi o strikturi uretre, sklerozi vrata mjehura, neurološkim i upalnim bolestima.

Etiologija

Tkivo prostate sastoji se od žljezdanog tkiva i mišićno-vezivne strome. Oba ova elementa pojedinačno ili u kombinaciji mogu dovesti do razvoja hiperplastičnih prostatičnih nodula i simptoma povezanih sa BHP. Ovaj hiperplastični proces se uglavnom odvija u prijelaznoj zoni prostate umnažanjem žljezdanog epitela i strome (kolagen i glatka mišićna vlakna). Iz toga razloga se BPH najčešće razvija u prijelaznoj zoni, za razliku od karcinoma prostate koji se razvija u perifernoj zoni prostate. Androgeni, posebice testosteron i dihidrotestosteron (DHT) imaju veliku ulogu u hiperplaziji strome i epitela. Testosteron ulazi u stanicu i uz pomoć enzima 5-alfa-reduktaze (tip I i II) prelazi u daleko aktivniji oblik DHT. DHT se veže za androgeni receptor u citoplazmi te njihov kompleks ulazi u jezgru. Ondje dolazi do aktivacije ciljnih gena što u konačnici rezultira sintezom proteina i hiperplazijom žljezdanih stanica i/ili strome6. Također, glatki mišići mokraćnog mjehura (pogotovo vrata mjehura), prostatične uretre i same prostate sadrže alfa adrenoreceptore te imaju ulogu u razvoju smetnji mokrenja.

Simptomatologija BHP može biti posljedica opstruktivne komponente hiperplazije (mehanička opstrukcija mokraćne cijevi i povećani tonus glatkih mišića prostate) ili iritativnih smetnji kao posljedice sekundarnog odgovora mokraćnog mjehura na opstrukciju u smislu hipertrofije i hiperplazije mišića detruzora.

Čimbenici rizika

U osnovi čimbenici rizika se mogu podijeliti u dvije grupe:

  • na one na koje se ne može utjecati (dob, zemljopisni položaj, genetika) i
  • na one na koje se može utjecati (spolni steroidni hormoni, metabolički sindrom, debljina, šećerna bolest, fizička aktivnost, prehrana i upala).

Dijagnostička evaluacija

Anamneza, fizikalni pregled i digitorektalni pregled dio su obavezne obrade pacijenta sa simptomima

BPH-a.

Simptome možemo podijeliti u tri skupine: opstruktivne (simptomi mokrenja), iritativne (simptomi pohrane) i postmikcijske simptome (tablica 1).

Simptomi se kod bolesnika mogu javljati u različitoj mjeri. Kako bi se oni objektivizirali koriste se različiti upitnici. U Europi, pa tako i u Hrvatskoj, se najčešće koristi Međunarodni sustav bodovanja prostatičnih simptoma (IPSS od engl. International Prostate Symptom Score), a njime se utvrđuje vrsta simptoma i njihov utjecaj na kvalitetu života. Zbroj bodova se može kretati od 0-35. S obzirom na IPSS zbroj bodova smetnje mokrenja se dijele na:

  • blage (IPSS: 0-7),
  • umjerene (IPSS: 8-19),
  • jake (teške) (IPSS:20-35).

Jednostavno, a veoma vrijedno dijagnostičko sredstvo je i dnevnik mokrenja kod kojega se bilježi količina i učestalost mokrenja tijekom 24 sata kroz nekoliko dana.

Digitorektalnim pregledom određuju se veličina, konzistencija, ograničenost i bolnost prostate. Veličina prostate nije u direktnoj korelaciji sa stupnjem opstrukcije, te sama veličina prostate nije indikacija za aktivno liječenje. Ovim pregledom mogu se diferencijalno dijagnostički utvrditi i drugi poremećaji prostate, osobito otvrdnuća prostate koja upućuju na razvoj karcinoma i zahtijevaju dodatnu obradu.

U dijagnostičke pretrage spadaju:

a) laboratorijska analiza urina – može nam otkriti elemente upale ili krvarenja iz mokraćnog sustava kao i znakove sistemskih bolesti (šećerna bolest, glomerulonefritis),

b) serumska razina kreatinina – pokazatelj bubrežne funkcije,

c) prostata specifični antigen – PSA je tumorski marker specifičan za prostatu,

d) ultrazvuk urotrakta – određivanje volumena prostate,

d) ultrazvučno mjerenje postmikcijskog rezidualnog volumena urina u mjehuru,

e) urodinamske studije (mikciometrija – uroflow, a po potrebi i ostale urodinamske pretrage),

f) uretrocistoskopija (po potrebi).

 

Simptomi donjeg mokraćnog sustava

Simptomi

Opstruktivni (simptomi mokrenja)

 

čekanje na početak mokrenja

oslabljen mlaz mokraće

mokrenje u dva akta

napinjanje pri mokrenju

Iritativni (simptomi pohrane)

 

urgencija

učestalo mokrenje

nikturija

Postimikcijski simptomi

 

osjećaj nepotpunog izmokravanja

kapanje nakon završetka mokrenja

Tablica 1. Podjela simptoma donjeg mokraćnog sustava

Liječenje

U izboru terapijskog pristupa treba uzeti u obzir prirodni tijek BPH, kliničko stanje pacijenta, laboratorijsku i radiološku obradu, te percepciju pacijenta o izraženosti i težini neugodnih simptoma. Liječenjem se pokušavaju ublažiti simptomi i spriječiti njihova progresija te smanjiti dugoročne komplikacije (prvenstveno retencija urina, kamenci i bubrežna insuficijencija).

Svakako se, kao početni korak, preporučuju određene promjene u ponašanju i dijetalne modifikacije. To uključuje i edukaciju bolesnika o njihovom stanju (naglasiti učestalost BPH te da uzrok smetnjama nije karcinom), periodičke kontrole (u pravilu jednom godišnje) i promjene stila življenja.

Medikamentozno liječenje

Medikamentozno liječenje BPH uključuje blokatore alfa adrenergičkih receptora, inhibitore 5-alfa-reduktaze, antagoniste muskarinskih receptora, analoge vazopresina (dezmopresin), agoniste beta-3 adrenergičkih receptora i kombiniranu terapiju.

Blokatori alfa adrenergičkih receptora (tamsulozin)

Alfa-1 adrenergički receptori se nalaze u mnogobrojnim tkivima odnosno organima pa tako i u mokraćnom sustavu. U mokraćnom sustava oni su najbrojniji u glatkim mišićnim stanicama prostate kao i na vratu mjehura. Blokadom tih receptora dolazi do smanjenja tonusa prostate kao i opuštanja vrata mokraćnoga mjehura što posljedično dovodi do olakšanog mokrenja. Alfa-1 adrenergičkih receptora ima nekoliko podvrsta, a oni A i D su najučestaliji u mokraćnom sustavu dok su ostali podtipovi češći u krvnim žilama, glatkom mišićnom tkivu izvan prostate te u središnjem živčanom sustavu.

Blokatore alfa-1 adrenergičkih receptora, ovisno o tome da li dominantno djeluju samo na receptore u mokraćnom sustavu možemo podijeliti na neselektivne i uroselektivne. Uroselektivni blokiraju samo A i D podvrste receptora. Neselektivni alfa-1 blokatori su: alfuzosin, doksazosin i terazosin. Uroselektivni alfa1 blokatori su tamsulozin (blokator alfa-1A i D adrenoreceptora) i silodozin (blokator alfa-1A adrenoreceptora).

S obzirom da djeluje blokadom adrenergičkih receptora tamsulozin ima brzi nastup djelovanja (nekoliko sati do dana). Tamsulozin smanjuju IPSS za 30-40%, a povećava mlaz mokraće za 20-25%. Povoljno utječe i na opstruktivne i na iritativne simptome. S druge strane ne utječe na volumen prostate i efikasniji je kod manjih prostata (do 40 ml). Također, ne prevenira razvoj akutne retencije urina. Najčešće neželjene posljedice terapije s tamsulozinom su posturalna hipotenzija, vrtoglavica i retrogradna ejakulacija. Tamsulozin ne smanjuju libido. Dugotrajna uporaba može dovesti do promjena na šarenici što je bitno u bolesnika kod kojih se planira operacijsko liječenje katarakte.

U svakodnevnoj urološkoj praksi tamsulozin koristimo kod bolesnika s umjerenim ili jakim simptomima LUTS-a i prostatom do 40 ml, a gdje želimo postići brzi odgovor na terapiju. S obzirom na brzo djelovanje, dobru efikasnost te mali broj nuspojava tamsulozin predstavlja najrašireniju terapiju za BPH u Hrvatskoj i svijetu. Tamsulozin se koristi u dozi od 0,4 mg jedanput dnevno.

Reference
  1. Gravas S, Cornu JN, Gacci M, Gratzke C et al. Guidelines on the management of non-neurogenic male lower urinary tract symptoms (LUTS), incl. Benign Prostatic Obstruction (BPO). European Association of Urology Guidelines 2020.
  2. Markić D, Kaštelan Ž, El-Saleh A, Španjol J. Benigna hiperplazija prostate – medikamentozno liječenje. Benign prostatic hyperplasia – medicamentous treatment. Medicina Fluminensis 2017;53:273-84.
  3. Ružić B, Mozetič V, Justinić D. Benigna hiperplazija prostate i simptomi donjega mokraćnog sustava. In: Kvesić A, Paladino J (eds). Kirurgija. Zagreb: Medicinska naklada 2016;739-42.
  4. Edwards JL. Diagnosis and management of benign prostatic hyperplasia. Am Fam Physician 2008;77:1403-10.
  5. Michel MC, Vrydag W. Alpha1-, alpha2- and beta-adrenoceptors in the urinary bladder, urethra and prostate. Br J Pharmacol 2006:147:S88-119.
  6. Kortmann BB, Floratos DL, Kiemeney LA, Wijkstra H, de la Rosette JJ. Urodynamic effects of alpha-adrenoceptor blockers: a review of clinical trials. Urology 2003;62:1-9.
  7. Barendrecht MM, Abrams P, Schumacher H, de la Rosette JJ, Michel MC. Do alpha1-adrenoceptor antagonists improve lower urinary tract symptoms by reducing bladder outlet resistance? Neurourol Urodyn 2008;27:226-30.
  8. McConnell JD, Roehrborn CG, Bautista OM, Andriole GL Jr, Dixon CM, Kusek JW et al. The long-term effect of doxazosin, finasteride, and combination therapy on the clinical progression of benign prostatic hyperplasia. N Engl J Med 2003;349:2387-98.
  9. Chapple CR, Montorsi F, Tammela TL, Wirth M, Koldewijn E, Fernandez FE et al. Silodosin therapy for lower urinary tract symptoms in men with suspected benign prostatic hyperplasia: results of an international, randomized, double-blind, placebo- and active controlled clinical trial performed in Europe. Eur Urol 2011;59:342-52.
  10. Roehrborn CG. Three months’ treatment with the alpha1-blocker alfuzosin does not affect total or transition zone volume of the prostate. Prostate Cancer Prostatic Dis 2006;9:121-5.
  11. Roehrborn CG, Siami P, Barkin J, Damiao R, Major-Walker K, Morrill B et al. The effects of dutasteride, tamsulosin and combination therapy on lower urinary tract symptoms in men with benign prostatic hyperplasia and prostatic enlargement: 2-year results from the CombAT study. J Urol 2008;179:616-21.
  12. Lee JY, Kim HW, Lee SJ, Koh JS, Suh HJ, Chancellor MB. Comparison of doxazosin with or without tolterodine in men with symptomatic bladder outlet obstruction and an overactive detrusor. BJU Int 2004;94:817-20.
  13. MacDiarmid SA, Peters KM, Chen A, Armstrong RB, Orman C, Aquillina JW et al. Efficacy and safety of extended-releaseo oxybutynin in combination with tamsulosin for treatment of lower urinary tract symptoms in men: randomised, double-blind, placebo-controlled study. Mayo Clin Proc 2008;83:1002-10.
  14. Gong M, Dong W, Huang G, Gong Z, Deng D, Qiu S, Yuan R. Tamsulosin combined with solifenacin versus tamsulosin monotherapy for male lower urinary tract symptoms: a meta-analysis. Curr Med Res Opin 2015;31:1781-92.