Koronarna bolest srca
Koronarna bolest srca, u koju ubrajamo kronični koronarni sindrom te akutni koronarni sindrom (AKS), uključujući infarkt miokarda sa ST-elevacijom, infarkt miokarda bez ST-elevacije i nestabilnu anginu pektoris, jedan je od vodećih uzroka smrtnosti i ozbiljnog morbiditeta u zemljama razvijenoga svijeta. Dvostruko antiagregacijsko liječenje (DAPT), temelj je liječenja AKS-a neovisno o tome je li bolesnik podvrgnut perkutanoj koronarnoj intervenciji (PCI) ili je liječen konzervativno. Ruptura aterosklerotskog plaka aktivira agregaciju trombocita, rezultirajući arterijskom trombozom, što predstavlja patološku podlogu za AKS (1). Dok doprinose razvoju tromboze, aktivirani trombociti dodatno pokreću otpuštanje različitih upalnih čimbenika, potičući napredovanje ateroskleroze (2).
DAPT se sastoji od dvije komponente: acetilsalicilne kiseline (ASK), koja je ujedno i prvi antiagregacijski lijek koji je korišten da ireverzibilno blokira enzim ciklooksigenazu (Cox)-1 i stvaranje tromboksana-A2, dok su antagonisti receptora P2Y12 druga korištena klasa antitrombocitnih lijekova, koja uključuje klopidogrel, prasugrel i tikagrelor (3).
Trenutačno je kombinacija ASK u maloj dozi s antagonistom receptora P2Y12 osnova liječenja za pacijente s AKS-om ili nakon implantacije koronarnog stenta kako bi se spriječila tromboza ili restenoza stenta učinkovitom inhibicijom superponiranja tromba bogatog trombocitima (2, 4).
Još od 1997. godine klopidogrel je preporučen kao standardni antagonist receptora P2Y12, no klinička su ispitivanja pokazala da približno 25 – 50 % pacijenata ima slab odgovor na klopidogrel (2, 5). Posljednjih desetak godina obilježilo je uvođenje novih i jačih antiagregacijskih antagonista receptora P2Y12 kao što su tikagrelor i prasugrel. Opsežna klinička ispitivanja pokazala da su novi tikagrelor i prasugrel učinkovitiji od klopidogrela u inhibiciji agregacije trombocita i značajno bolji u smanjenju incidencije ishemijskih događaja (6, 7).
Tikagrelor - mehanizam djelovanja
Tikagrelor je peroralni antiagregacijski lijek, koji je reverzibilni inhibitor adenozin difosfatnih (ADP) receptora P2Y12. U usporedbi s klopidogrelom, tikagrelor je pokazao brži početak djelovanja nakon udarne doze od 30 minuta, inhibirajući 88 % trombocita nakon dva sata (8), s poluživotom od 10,9 do 14,9 sati (9)
Za razliku od klopidogrela i prasugrela koji su tienopiridini po kemijskom sastavu, tikagrelor je ciklopentiltriazolopirimidin. Za razliku od druga dva antiagregacijska lijeka, tikagrelor se veže reverzibilno za P2Y12 receptor, on nije predlijek te nije potrebna njegova bioaktivacija, već ima izravan antiagregacijski učinak.
Apsorbira se brzo, bez interferencije s hranom, razgrađujući se do glavnog aktivnog metabolita. On i njegov aktivni metabolit pokazuju linearnu farmakokinetiku, na koju tjelesna težina, spol, rase ili pušenje nemaju klinički relevantan učinak (2).
Tikagrelor reverzibilno inhibira ADP-om induciranu promjenu receptora i aktivaciju G-proteina vežući se na različito mjesto od mjesta vezanja ADP-a, odnosno ostalih antiagregacijskih lijekova. Tako receptor ostaje u neaktivnome stanju, a nakon otpuštanja tikagrelora ADP može brzo reaktivirati receptor. To objašnjava s jedne strane brz i siguran početak djelovanja (neovisan o bioaktivaciji), kao i relativno brz oporavak agregacije trombocita i smanjenje rizika od krvarenja (10).
Osim toga, postoji cijeli niz učinaka tikagrelora neovisnih o inhibiciji P2Y12 receptora. Većina je tih učinaka kao posljedica povećanja koncentracije adenozina u plazmi uzrokovana inhibicijom staničnog unosa adenozina (11). Klinički je relevantna posljedica svakako pojačanje koronarnog protoka (12), čime se pokušava objasniti cijeli niz pozitivnih učinaka tikagrelora kao što smanjenje veličine područja infarkta i aritmijskih događaja povezanih s ishemijom te sprječavanje iznenadne srčane smrti (13).
Indikacije
Akutni koronarni sindrom
Studija koja je uvela tikagrelor u svakodnevnu kliničku praksu liječenja akutnog koroanrnog sindroma (AKS) bila je PLATO iz 2009. Riječ je bila o randomiziranoj, multicentričnoj, dvostruko slijepoj studiji koja je ispitivala učinkovitost tikagrelora u usporedbi s klopidogrelom koji je do tada bio standardna terapija (14). Tikagrelor se uz ASK primjenjuje u udarnoj dozi od 180 mg i nastaviti u dozi održavanja od 2 x 90 mg.
Za bolesnike s infarktom s ST elevacijom (STEMI) preporučena farmakoterapija jest DAPT u obliku ASK plus tikagrelor ili prasugrel (ili klopidogrel, ali samo ako tikagrelor ili prasugrel nisu dostupni ili su kontraindicirani) 12 mjeseci nakon PCI-ja osim ako ne postoje kontraindikacije kao što je pretjerani rizik od krvarenja (15).
Podskupina bolesnika s infarktom s ST elevacijom (STEMI) u PLATO studiji uključila je ukupno 8430 bolesnika. Studija je pokazala da su bolesnici sa STEMI-jem liječeni tikagrelorom imali niži rizik od kardiovaskularnih primarnih kompozitnih krajnjih točaka od onih koji su primali klopidogrel (9,3 % naspram 11,0 %, P=0,02) (16). Tikagrelor i prasugrel bili su povezani sa sličnim stopama tromboze stenta (17).
Preporučeni standard skrbi za pacijente s AKS-om bez ST elevacije (AKS-NSTE) jest DAPT uključujući ASK i snažan inhibitor P2Y12 receptora (tikagrelor ili prasugrel). Klopidogrel, koji je karakteriziran slabijim i promjenjivim antitrombocitnim djelovanjem, treba se koristiti samo kada su prasugrel ili tikagrelor kontraindicirani, nedostupni ili se ne mogu tolerirati zbog neprihvatljivo visokog rizika od krvarenja (18). Studija PLATO uključila je i 11 080 pacijenata s AKS-NSTE. Od njih je 74 % bolesnika podvrgnuto koronarografiji, u 46 % bolesnika učinjen je PCI, dok je 5 % bolesnika upućeno na ugradnju aortokoronarnih premosnica, a u 48 % bolesnika nije učinjena revaskularizacija. U usporedbi s klopidogrelom, tikagrelor je značajno smanjio stopu nepovoljnih kardiovaskularnih ishoda i smrtnost od svih uzroka, kao i stopu kardiovaskularne smrtnosti i infarkta miokarda. Tikagrelor i klopidogrel pokazali su iste prednosti u smanjenju ishemijskih događaja i ukupnog mortaliteta u bolesnika s akutnim koronarnim sindromom bez ST-a, bez obzira na to je li revaskularizacija obavljena tijekom prvih 10 dana (19).
U usporedbi s prasugrelom, tikagrelor ima nekoliko prednosti – indiciran je neovisno o strategiji liječenja, što znači i u bolesnika koji su liječeni intervencijski (PCI), kao i u onih koji su liječeni samo medikamentnom terapijom. Nadalje, tikagrelor možemo relativno sigurno primijeniti u standardnoj dozi u bolesnika koji u terapiji već imaju klopidogrel, kao i u onih koji su niske tjelesne težine (<60 kg) i visoke životne dobi (>75 godina). S druge, pak, strane nedavno objavljeno ispitivanje ISAR-REACT 5 pokazalo je da je strategija temeljena na prasugrelu s odgođenim davanjem udarne doze nakon verifikacije koronarne anatomije u bolesnika s infarktu bez ST elevacije bila bolja od strategije temeljene na tikagreloru koja je podrazumijevala rutinsko davanje udarne doze prije koronarografije i poznavanja anatomije (20). Stoga se u europskim smjernicama od 2020. ipak preferira primjena prasugrela nad tikagrelorom u bolesnika s AKS-NSTE (klasa preporuke IIa, razina B) (18).
Kronični koronarni sindrom
U bolesnika s kroničnim koronarnim sindromom, smjernice ESC-a ostavljaju i mogućnost primjene tikagrelora u visokorizičnim situacijama kod elektivne PCI s postavljanjem stenta, kao što su na primjer neoptimalno pozicioniranje stenta ili neka druga obilježja zahvata povezanog s visokim rizikom in-stent tromboze, kompleksne intervencije na deblu lijeve koronarne arterije ili kod stentiranja višežilne bolesti – preporuka IIb, razina C (10, 21).
Primjena tikagrelora u DAPT-u dulje od godinu dana nakon preboljelog infarkta miokarda, istražena je u studiji PEGASUS TIMI 54, koja je takve bolesnike randomizirala na ASK s tikagrelorom 2×60 mg ili tikagrelorom 2×90 mg u odnosu prema terapiji s ASK-om i placebom (22). Nakon prosječnog skoro trogodišnjeg praćenja skupina liječena tikagrelorom imala je mnogo manje kardiovaskularnih i cerebralnih događaja uz povećanu incidenciju krvarenja, prilikom čega je ona ipak bila mnogo manja u bolesnika na nižoj dozi tikagrelora. Ni u jednoj od triju grupa nije bilo razlike u učestalosti smrtonosnih, intrakranijalnih i kritičnih krvarenja. Analiza podskupina pokazala je veća apsolutna smanjenja ishemijskih događaja s dugotrajnom primjenom tikagrelora (60 mg dva puta dnevno) u visokorizičnih pacijenata nakon infarkta miokarda sa šećernom bolešću, u bolesnika s perifernom arterijskom bolešću ili onih s višežilnom koronarnom bolešću.
Studija THEMIS-PCI je u bolesnika s dijabetesom i stanjem nakon PCI-ja pokazala da dugotrajna terapija tikagrelorom uz ASK može biti učinkovita u redukciji ishemijskih događaja. Na temelju toga su smjernice ESC-a donijele preporuku da se DAPT s tikagrelorom 2×60 mg može produljiti na dulje od 12 mjeseci u bolesnika nakon preboljelog infarkta miokarda ili u onih s visokim i srednjim ishemijskim rizikom, a da nisu izloženi visokom riziku od krvarenja (21).
Iako standardni farmakološki tretman za pacijente koji se podvrgavaju PCI-ju i dalje je DAPT, moguće je u određenim situacijama osloniti se na monoterapiju tikagrelorom. Rezultati studije TWILIGHT sugeriraju da nakon prva tri mjeseca na DAPT-u s tikagrelorom, monoterapija temeljena na tikagreloru može predstavljati terapijsku opciju, naročito kod onih pacijenata u kojih se predviđa obustava ASK jer se smatra da su izloženi visokom riziku od krvarenja s DAPT-om. Isto tako u bolesnika s nepodnošenjem ASK nakon PCI-ja, postoji mogućnost primjene tikagrelora kao monoterapije kako bi se postigao potentniji antiagregacijski učinak naspram monoterapije samo s klopidogrelom, kod koje postoji povećani rizik od tromboze u stentu (23). Isto tako, tikagrelor je skuplji lijek od klopidogrela, zahtijeva dvostruku dnevnu primjenu, uzrokuje više nuspojava (prvenstveno dispneju) i povezan je s manjom suradljivošću (24).
Posebne skupine bolesnika
Tikagrelor ima vrlo nisku stopu metabolizma i izlučuje se putem bubrega. Nije bilo značajnih razlika u podacima o farmakodinamici, farmakokinetici i sigurnosti između bolesnika s teškim zatajenjem bubrega (klirens kreatinina < 30 ml/min) u odnosu na one s normalnom funkcijom bubrega (25). Nadalje, u usporedbi s klopidogrelom, tikagrelor je značajno smanjio hospitalizaciju i jednogodišnje kardiovaskularne događaje bez povećanja rizika od krvarenja u bolesnika s akutnim infarktom miokarda i terminalnim stadijem zatajenja bubrega (26). Stoga, prilagodbe doze tikagrelora nisu potrebne za bolesnike s oštećenjem bubrega, no bolesnici koji su podvrgnuti kroničnoj dijalizi nisu proučavani (27).
Isto tako nisu potrebne prilagodbe doze u bolesnika s blagim oštećenjem jetre. No budući da jetra metabolizira tikagrelor, oštećenje funkcije jetre može povećati rizik od nuspojava poput krvarenja. Stoga je tikagrelor kontraindiciran u bolesnika s teškim oštećenjem jetre, a s oprezom ga treba propisivati u onih s umjerenim oštećenjem.
Što se tiče primjene u trudnica, tikagrelor je lijek kategorije C, što znači da nisu provedena odgovarajuća ili kontrolirana ispitivanja tikagrelora u trudnica. Tikagrelor se stoga smije primjenjivati u trudnica samo onda ako potencijalna korist liječenja nadmašuje rizike za fetus (28). Isto tako, nije poznato izlučuju li se tikagrelor ili njegovi aktivni metaboliti u majčino mlijeko. Stoga se treba odlučiti hoće se li prekinuti dojenje ili prekinuti liječenje tikagrelorom, uzimajući u obzir važnost lijeka za majku. Tikagrelor isto tako nije proučavan ni u pedijatrijskoj populaciji.
Rizik od ponavljanih ishemijskih događaja i od smrti općenito je viši u starijih bolesnika s AKS-om. Iako u studiji PLATO nije pronađeno povećanje velikih krvarenja u bolesnika na tikagreloru u odnosu na klopidogrel u dobnoj skupini starijoj od ≥75 godina, tako je nedavna opservacijska studija iz Švedske pokazala da tikagrelor ipak treba koristiti s oprezom u bolesnika od 80 godina i starijih, jer može biti povezan s povećanim rizikom od smrti i krvarenja (29).
Nuspojave
Krvarenje
U studiji PLATO nisu pronađene značajne razlike u velikom krvarenju između tikagrelora i klopidogrela (30). Međutim, krvarenja koja nisu povezana s aortokoronarnim premoštenjem i s kirurškim zahvatom bila su ipak češća u skupini koja je primala tikagrelor, osobito nakon 30 dana liječenja, u usporedbi s klopidogrelom. Jednako tako, nekoliko je studija pokazalo da je incidencija krvarenja veća u bolesnika liječenih tikagrelorom u usporedbi s onima liječenih prasugrelom, naročito tijekom dugotrajnog liječenja (31). Trenutačno ne postoji protusredstvo za poništavanje učinaka tikagrelora, a on sam se ne može ukloniti dijalizom. U slučaju krvarenja za sada se promjenjuje odgovarajuće potporno liječenje s posebnim naglaskom na lokalnu hemostazu. Antifibrinolitička terapija i rekombinantni faktor VIIa mogu potpomoći hemostazu.
Trenutačno je u ispitivanju bentracimab, monoklonsko protitijelo, koje bi trebalo biti sigurno i učinkovito u brzom poništavanju antitrombocitnog učinka tikagrelora (32).
Prije većeg kardiokirurškog zahvata preporuča se ≥ 3 dana izostaviti tikagrelor iz terapije (33). U slučaju potrebe za hitnom operacijom, ostaje mogućnost korištenja CytoSorb sustava za ekstrakorporealnu hemadsorpciju radi odstranjenja tikagrelora iz plazme (34).
Zaduha
Zaduha je česta nuspojava tikagrelora i dovodi se u svezu s povećanom koncentracijom adenozina u plazmi (2). Postotak bolesnika s dispnejom nakon uvođenja tikagrelora iznosio je 10 – 15 %, što je značajno više nego kod drugih inhibitora P2Y12 (35). Iako se često prijavljuje kratkoća daha, plućna funkcija bolesnika liječenih tikagrelorom nije bila oštećena (36). Nadalje, učinkovitost i ukupna sigurnost tikagrelora nisu bile ugrožene ovom nuspojavom (35). U studiji PLATO većina dispneja je bila blaga do umjerena, dok je samo 0,4 % bolesnika imalo tešku zaduhu. Dispneja se većinom javljala relativno rano (najčešće pojavljuje tijekom prvih 48 sati medijan vremena: 23 dana od početka liječenja) i u većini slučajeva bi nestala bez liječenja unutar nekoliko dana. Otprilike 0,9 % pacijenata odlučilo je prekinuti liječenje zbog dispneje (35). Dispneju svakako ne treba niti podcijeniti jer može biti riječ i o ekvivalentu angine, odnosno eventualnoj trombozi u stentu.
Aritmije
Tikagrelor povećava učestalost bradiaritmija, uključujući ventrikularne pauze zabilježene 24 sata Holterom EKG-a (37). U sklopu studije PLATO provedena je podstudija kontinuirane elektrografije koja je analizirala 2908 pacijenata. Bolesnici koji su primali tikagrelor imali su veću učestalost ventrikularnih pauza ≥3 s nego oni liječeni klopidogrelom u prvih tjedan dana, da bi se mjesec dana kasnije učestalost između dvije skupine bolesnika izjednačila. Nije bilo razlika u pojavi klinički prijavljenih nuspojava bradikardije, kao što su sinkopa, srčani zastoj i postavljanje srčanog stimulatora između skupina koje su primale tikagrelor u odnosu na klopidogrel.
Zaključak
Svojim uvođenjem kao prvi izravno djelujući i reverzibilni inhibitora P2Y12, tikagrelor je postao oslonac DAPT-a u bolesnika s AKS-om i dao nam je nove terapijske mogućnosti jer je učinkovitost starijih lijekova često bila nedovoljna. Unatoč nekim nedostacima, kao što su rizik od krvarenja ili dispneje, brzi početak djelovanja, postojanost antitrombocitnog učinka i kratak poluživot čine ovaj lijek dobrim izborom za antiagregacijsko sredstvo i atraktivnom alternativom tienopiridinima, naročito kada je potreban brz nastup inhibicije agregacije trombocita ili pak njeno brzo ukidanje.
- Linden MD, Jackson DE. Platelets: pleiotropic roles in atherogenesis and atherothrombosis. The international journal of biochemistry & cell biology. 2010;42(11):1762-6.
- Tao L, Ren S, Zhang L, Liu W, Zhao Y, Chen C, et al. A Review of the Role of the Antiplatelet Drug Ticagrelor in the Management of Acute Coronary Syndrome, Acute Thrombotic Disease, and Other Diseases. Medical science monitor : international medical journal of experimental and clinical research. 2022;28:e935664.
- Neumann F-J, Sousa-Uva M, Ahlsson A, Alfonso F, Banning AP, Benedetto U, et al. 2018 ESC/EACTS Guidelines on myocardial revascularization. European heart journal. 2019;40(2):87-165.
- Grove EL, Würtz M, Thomas MR, Kristensen SD. Antiplatelet therapy in acute coronary syndromes. Expert Opinion on Pharmacotherapy. 2015;16(14):2133-47.
- Siller-Matula JM, Trenk D, Schrör K, Gawaz M, Kristensen SD, Storey RF, et al. Response variability to P2Y12 receptor inhibitors: expectations and reality. JACC: Cardiovascular Interventions. 2013;6(11):1111-28.
- Wallentin L, Becker RC, Budaj A, Cannon CP, Emanuelsson H, Held C, et al. Ticagrelor versus clopidogrel in patients with acute coronary syndromes. New England Journal of Medicine. 2009;361(11):1045-57.
- Wiviott SD, Braunwald E, McCabe CH, Montalescot G, Ruzyllo W, Gottlieb S, et al. Prasugrel versus clopidogrel in patients with acute coronary syndromes. New England Journal of Medicine. 2007;357(20):2001-15.
- Htun WW, Steinhubl SR. Ticagrelor: the first novel reversible P2Y12 inhibitor. Expert opinion on pharmacotherapy. 2013;14(2):237-45.
- Franchi F, Angiolillo DJ. Novel antiplatelet agents in acute coronary syndrome. Nature Reviews Cardiology. 2015;12(1):30-47.
- Štambuk K. Era tikagrelora. Cardiologia Croatica. 2022;17(3-4):76-80.
- Bonello L, Laine M, Kipson N, Mancini J, Helal O, Fromonot J, et al. Ticagrelor increases adenosine plasma concentration in patients with an acute coronary syndrome. Journal of the American College of Cardiology. 2014;63(9):872-7.
- Wittfeldt A, Emanuelsson H, Brandrup-Wognsen G, Van Giezen J, Jonasson J, Nylander S, et al. Ticagrelor enhances adenosine-induced coronary vasodilatory responses in humans. Journal of the American College of Cardiology. 2013;61(7):723-7.
- Serebruany VL. Adenosine release: a potential explanation for the benefits of ticagrelor in the PLATelet inhibition and clinical outcomes trial? : Elsevier; 2011. p. 1-4.
- Bonaca MP, Bhatt DL, Cohen M, Steg PG, Storey RF, Jensen EC, et al. Long-term use of ticagrelor in patients with prior myocardial infarction. N Engl J Med. 2015;372(19):1791-800.
- Ibanez B, James S, Agewall S, Antunes MJ, Bucciarelli-Ducci C, Bueno H, et al. 2017 ESC Guidelines for the management of acute myocardial infarction in patients presenting with ST-segment elevation: The Task Force for the management of acute myocardial infarction in patients presenting with ST-segment elevation of the European Society of Cardiology (ESC). European Heart Journal. 2017;39(2):119-77.
- Steg PG, James S, Harrington RA, Ardissino D, Becker RC, Cannon CP, et al. Ticagrelor versus clopidogrel in patients with ST-elevation acute coronary syndromes intended for reperfusion with primary percutaneous coronary intervention: a Platelet Inhibition and Patient Outcomes (PLATO) trial subgroup analysis. Circulation. 2010;122(21):2131-41.
- Vos NS, Amoroso G, Vink MA, Moniek Maarse M, Herrman J-PR, Patterson MS, et al. Prehospital prasugrel versus ticagrelor in real-world patients with ST-elevation myocardial infarction referred for primary PCI: procedural and 30-day outcomes. Journal of Invasive Cardiology. 2018;30(12).
- Collet J-P, Thiele H, Barbato E, Barthélémy O, Bauersachs J, Bhatt DL, et al. 2020 ESC Guidelines for the management of acute coronary syndromes in patients presenting without persistent ST-segment elevation: the Task Force for the management of acute coronary syndromes in patients presenting without persistent ST-segment elevation of the European Society of Cardiology (ESC). European heart journal. 2021;42(14):1289-367.
- Lindholm D, Varenhorst C, Cannon CP, Harrington RA, Himmelmann A, Maya J, et al. Ticagrelor vs. clopidogrel in patients with non-ST-elevation acute coronary syndrome with or without revascularization: results from the PLATO trial. European heart journal. 2014;35(31):2083-93.
- Schüpke S, Neumann F-J, Menichelli M, Mayer K, Bernlochner I, Wöhrle J, et al. Ticagrelor or prasugrel in patients with acute coronary syndromes. New England Journal of Medicine. 2019;381(16):1524-34.
- Valgimigli M, Bueno H, Byrne RA, Collet JP, Costa F, Jeppsson A, et al. 2017 ESC focused update on dual antiplatelet therapy in coronary artery disease developed in collaboration with EACTS: The Task Force for dual antiplatelet therapy in coronary artery disease of the European Society of Cardiology (ESC) and of the European Association for Cardio-Thoracic Surgery (EACTS). Eur Heart J. 2018;39(3):213-60.
- Bonaca MP, Bhatt DL, Cohen M, Steg PG, Storey RF, Jensen EC, et al. Long-Term Use of Ticagrelor in Patients with Prior Myocardial Infarction. New England Journal of Medicine. 2015;372(19):1791-800.
- Collet J-P, Thiele H, Barbato E, Barthélémy O, Bauersachs J, Bhatt DL, et al. 2020 ESC Guidelines for the management of acute coronary syndromes in patients presenting without persistent ST-segment elevation: The Task Force for the management of acute coronary syndromes in patients presenting without persistent ST-segment elevation of the European Society of Cardiology (ESC). European Heart Journal. 2020;42(14):1289-367.
- Greco A, Capodanno D. Long-term monotherapy with ticagrelor after coronary stenting: the GLOBAL LEADERS study. European Heart Journal Supplements. 2020;22(Supplement_E):E46-E9.
- Butler K, Teng R. Pharmacokinetics, pharmacodynamics, and safety of ticagrelor in volunteers with severe renal impairment. Journal of clinical pharmacology. 2012;52(9):1388-98.
- Lee C-H, Tsai T-H, Lin C-J, Hsueh S-k, Chung W-J, Cheng C-I. Efficacy and safety of ticagrelor compared with clopidogrel in patients with end-stage renal disease with acute myocardial infarction. American Journal of Cardiovascular Drugs. 2019;19(3):325-34.
- AstraZeneca L. Brilinta (ticagrelor) tablets, for oral use [prescribing information]. 2011.
- Verbruggen M, Mannaerts D, Muys J, Jacquemyn Y. Use of ticagrelor in human pregnancy, the first experience. BMJ case reports. 2015;2015.
- Szummer K, Montez-Rath ME, Alfredsson J, Erlinge D, Lindahl B, Hofmann R, et al. Comparison Between Ticagrelor and Clopidogrel in Elderly Patients With an Acute Coronary Syndrome. Circulation. 2020;142(18):1700-8.
- Becker RC, Bassand JP, Budaj A, Wojdyla DM, James SK, Cornel JH, et al. Bleeding complications with the P2Y12 receptor antagonists clopidogrel and ticagrelor in the PLATelet inhibition and patient Outcomes (PLATO) trial. European heart journal. 2011;32(23):2933-44.
- Sakurai R, Burazor I, Bonneau HN, Kaneda H. Head‐to‐head comparison of prasugrel versus ticagrelor in patients undergoing percutaneous coronary intervention: A meta‐analysis of randomized controlled trials. Journal of interventional cardiology. 2017;30(5):457-64.
- Bhatt DL, Pollack CV, Mazer CD, Angiolillo DJ, Steg PG, James SK, et al. Bentracimab for Ticagrelor Reversal in Patients Undergoing Urgent Surgery. NEJM Evidence. 2022;1(3):EVIDoa2100047.
- Boer C, Meesters MI, Milojevic M, Benedetto U, Bolliger D, von Heymann C, et al. 2017 EACTS/EACTA Guidelines on patient blood management for adult cardiac surgery. Journal of cardiothoracic and vascular anesthesia. 2018;32(1):88-120.
- Hassan K, Kannmacher J, Wohlmuth P, Budde U, Schmoeckel M, Geidel S. Cytosorb Adsorption During Emergency Cardiac Operations in Patients at High Risk of Bleeding. The Annals of thoracic surgery. 2019;108(1):45-51.
- Storey RF, Becker RC, Harrington RA, Husted S, James SK, Cools F, et al. Characterization of dyspnoea in PLATO study patients treated with ticagrelor or clopidogrel and its association with clinical outcomes. European heart journal. 2011;32(23):2945-53.
- Storey RF, Becker RC, Harrington RA, Husted S, James SK, Cools F, et al. Pulmonary function in patients with acute coronary syndrome treated with ticagrelor or clopidogrel (from the Platelet Inhibition and Patient Outcomes [PLATO] pulmonary function substudy). The American journal of cardiology. 2011;108(11):1542-6.
- Scirica BM, Cannon CP, Emanuelsson H, Michelson EL, Harrington RA, Husted S, et al. The incidence of bradyarrhythmias and clinical bradyarrhythmic events in patients with acute coronary syndromes treated with ticagrelor or clopidogrel in the PLATO (Platelet Inhibition and Patient Outcomes) trial: results of the continuous electrocardiographic assessment substudy. Journal of the American College of Cardiology. 2011;57(19):1908-16.
Komentiranje je dozvoljeno samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na belupoint.hr.